POLECAMY

Hashimoto: kobieca choroba tarczycy

Hashimoto, to choroba, którą powoduje niedoczynność tarczycy. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak ją leczyć

Hashimoto: kobieca choroba tarczycy fot. Panthermedia

Pierwszy raz opisał ją japoński lekarz Hakiro Hashimoto, stąd jej egzotyczna nazwa. Choroba ta jest specyficznym rodzajem zapalenia tarczycy. Dochodzi do niego w wyniku błędu w układzie odpornościowym, który zamiast chronić organizm, atakuje go (a dokładnie niszczy komórki tarczycy). Skutkiem powstałego stanu zapalnego jest niedoczynność tarczycy.

Jakie ją objawy choroby Hashimoto?

Na chorobę Hashimoto chorują głównie kobiety. Często nie zauważają one pierwszych objawów. Do najważniejszych objawów choroby Hashimoto należą:

  • ciągłe zmęczenie,
  • senność,
  • zaburzenia i zmienność nastrojów,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • wypadanie włosów,
  • sucha skóra
  • zaparcia.

Powyższe objawy powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę. Podobnie jak nagłe przybieranie na wadze. Pierwszym niepokojącym objawem dla wielu jest dopiero powiększenie tarczycy, czyli pojawienie się wola, które zaczyna uciskać na krtań.

Jak rozpoznać chorobę Hashimoto?

Chorobę Hashimoto leczy endokrynolog. Zanim jednak do tego dojdzie, musi zlecić badania, które pozwolą ustalić, czy faktycznie Hashimoto jest przyczyną problemów. Chorobę Hashimoto można zdiagnozować za pomocą następujących chorób:

  • Analiza krwi. Trzeba będzie sprawdzić, jakie jest stężenie hormonów tarczycy (FT4-tyroksyny, FT3-trijodotyroniny) i wytwarzanego przez przysadkę mózgową hormonu TSH, który steruje działaniem tarczycy. Jeśli wyniki pokażą, że w organizmie za mało jest hormonów tarczycy, a za dużo TSH, może to świadczyć o chorobie Hashimoto. Aby ją jednak ostatecznie potwierdzić, koniecznie trzeba zbadać poziomu ciał przeciwtarczycowych. W chorobie Hashimoto jest on podniesiony.
  • Badanie USG tarczycy. Pomaga określić jej wielkość i znaleźć ewentualne guzki tarczycy.
  • Biopsja cienkoigłowa. Jeśli na USG były widoczne guzki, trzeba sprawdzić ich charakter.

Jak złagodzić objawy choroby Hashimoto?

Choroby Hashimoto nie da się wyleczyć. Ale można z nią żyć, na co dzień nie odczuwając jej objawów. Czasami nie trzeba nawet brać leków, wystarczą badania co kwartał. Zwykle jednak konieczne jest przyjmowanie preparatu, który wyrównuje poziom hormonów we krwi. To całkowicie likwiduje objawy Hashimoto. Lekarze zalecają również zmiany w diecie, np. ograniczenie spożywania jodu (lepiej zrezygnować z soli jodowanej). Hashimoto często łączy się też z podwyższonym poziomem cholesterolu. Dlatego osoby chore powinny unikać tłustych mięs, np. wieprzowiny, wołowiny, i masła. Warto wzbogacić dietę także w sporą ilość warzyw i owoców. Dostarczają one błonnika wspomagającego przemianę materii, przeciwdziałają zaparciom, które często towarzyszą chorobie.

Czytaj także:

Artykuł Agnieszki Kwiatkowskiej z Przyjaciółki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/8 miesięcy temu
Ja się długo męczyłam przez źle dobrane dawki leków. Widziałam sporo pozytywnych opinii o endokrynologach z CMP i też zmieniłam przychodnię i wreszcie czuje się dobrze. Trochę to trwało bo zmiana dawki z dnia na dzień nie przyniosła rezultatów ale po kilku tygodniach zaczęłam się znacznie lepiej czuć. Jak po lekach wam jest źle to warto zasugerować lekarzowi zmianę dawki albo zmienić lekarza.
/rok temu
Moje hashimoto to droga przez mękę... Niestety muszę powiedzieć, że to moja wina. Problematyczna okazała się dla mnie dieta i unikanie glutenu. Nie zdawałam sobie sprawę z tego, że oprócz hashimoto mam celiakię i nawet najmniejsze dawki mi szkodzą. Przez długi czas nic z tym nie robiłam i "czasem" podjadałam "normalne" jedzenie. Przez to zamiast lepiej było mi tylko gorzej i gorzej. Mój lekarz trochę mnie zburał i kiedy sama potwierdziłam w innych badaniach celiakię, rzuciłam gluten całkowicie. Już nawet na niego nie patrzę. Dopiero po tym zaobserwowałam poprawę. Endokrynolog stwierdził, że celiakia jest dla mnie o wiele bardziej niebezpieczna niż samo hashimoto. Hashimoto i celiakia to choroby, które bardzo często występują razem (gdyby ktoś nie wiedział (: )
/rok temu
Dużo ludzi ma problemy zdrowotne w związku z autoagresją. Sama się przez to męczyłam, dopiero lekarz w Medica Volla mi wytłumaczył co i jak. Warto się do nich na wizytę umówić, robią dokładne badania całego organizmu, także można sobie sprawdzić co konkretnie jest przyczyną danej choroby.