Spalacze tłuszczu - czy działają? Efekty stosowania

Spalacze tłuszczu fot. Adobe Stock
Zobacz komplety przewodnik po spalaczach tłuszczu. Będziesz zaskoczona, jakie efekty przynosi ich stosowanie!
Agata Bernaciak / 28.06.2019 11:24
Spalacze tłuszczu fot. Adobe Stock

Spis treści:

Rozwijająca się technologia coraz silniej ogranicza twoją codzienną aktywność fizyczną. Dodaj do tego powszechny dostęp do wysokokalorycznej i przetworzonej żywności, a uzyskasz prostą receptę na otyłość.

Nic dziwnego, że zastosowanie „magicznego” spalacza tłuszczu wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Niestety, tego typu preparaty stosowane bez diety i treningu nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, ale to nie znaczy, że nie są przydatne. Produkty te warto stosować, jako wspomaganie odchudzania.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Większość ludzi szuka suplementów spalających tłuszcz, które jak za sprawą magicznej różdżki, usuną z ich organizmu niechcianą tkankę tłuszczową bez wysiłku. Niestety, nie tak funkcjonuje ludzkie ciało! Nawet najbardziej skuteczne produkty wymagają stosowania diety o odpowiedniej kaloryczności oraz proporcji białek, węglowodanów i tłuszczów. Niezbędna jest także regularna aktywność fizyczna.

Spalacze tłuszczu działają poprzez:

  • zwiększanie odczuwanej energii - dzięki temu możesz ćwiczyć dłużej;
  • stymulowanie metabolizmu - spalasz więcej kalorii;
  • ograniczać apetyt - zjadasz mniej, uzyskujesz deficyt energetyczny w diecie, który pozwala schudnąć;
  • zmniejszać wchłanianie tłuszczów i węglowodanów.

Wiele preparatów, które mają za zadanie wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej łączy w sobie substancje o różnym działaniu. 

Rodzaje spalaczy tłuszczu

Suplementy wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej najczęściej dzieli się biorąc pod uwagę ich dominujące działanie. Największym powodzeniem cieszą się termogeniki. Produkty dobieraj jednak zawsze do indywidualnych potrzeb. Nie kieruj się modą czy popularnością. Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz suplementu termogenicznego, bo znacznie lepiej sprawdzi się u ciebie np. bloker węglowodanów.

Termogeniki

Termogeniki są suplementami mającymi w składzie zioła i substancje chemiczne podwyższające temperaturę ciała. Dzięki temu przyspieszają metabolizm.

Jednym z najpopularniejszych termogeników jest ECA - kompleks składający się z efedryny, kofeiny i aspiryny. Aktualnie w Polsce stosowanie efedryny jest zakazane. Niestety w obrocie nielegalnym preparaty te są wciąż dostępne. Efedryna, podobnie jak kofeina, powoduje podwyższenie ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Jej stosowanie wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym, a mimo to po ECA często sięgają kulturyści, którzy przed zawodami chcą nasilić spalanie tkanki tłuszczowej i zintensyfikować trening.

Na rynku znajdują się inne termogeniczne spalacze tłuszczu powodujące bardzo zbliżone efekty do efedryny, jednak pozbawione tylu skutków ubocznych. Są to:

  • kofeina - wyciąg z kawy,
  • synefrina - preparat z gorzkiej pomarańczy,
  • johimbina - uzyskiwana z afrykańskiego drzewa.

Stosowania termogeników powinny unikać osoby ze schorzeniami układu krwionośnego, cierpiące na nadciśnienie.

Ostre wspomaganie odchudzania! Czy pieprz cayenne przyspiesza metabolizm?

Suplementy wpływające na tarczycę

Tarczyca jest odpowiedzialna za regulację tempa metabolizmu całego organizmu. Na rynku dostępne są suplementy wpływające na pracę tego narządu, których najważniejszym składnikiem guggulsterony.

Gugulsterony to ekstrakt żywicy drzewa rosnącego naturalnie się w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. Związki te aktywują enzymy rozkładające tkankę tłuszczową i podwyższają stężenie hormonu T3 (hormon tarczycy). Zwiększanie ilości hormonów tarczycy przyspiesza przemianę materii.

Zawsze wtedy, gdy twoja dieta jest zbyt rygorystyczna spada poziom T3. W takiej sytuacji spalacze tłuszczu z guggulsteronami są bardzo przydatne, by przywrócić prawidłowe tempo metabolizmu.

Blokery węglowodanów

To suplementy, w których składzie znajdują się substancje utrudniające trawienie węglowodanów złożonych. Jeśli węglowodany nie mogą się rozłożyć, nie mogą być zaabsorbowane przez organizm i odłożone w postaci tłuszczu. Takie działanie wykazuje np. ekstrakt z białej fasoli, który ma właściwości obniżające stężenie glukozy i insuliny we krwi.

Węglowodany a trening – kiedy je jeść? Przed czy po aktywności?

Blokery tłuszczu

Najczęściej stosowanym składnikiem w suplementach blokujących wchłanianie tłuszczów jest chitosan. Chitosan wiąże tłuszcz w przewodzie pokarmowym, zanim organizm zdąży go wchłonąć. Substancja ta może złapać siedmiokrotnie więcej cząsteczek tłuszczu niż sama waży. Nieprzyjemnym skutkiem nadużywania blokerów tłuszczu jest niestrawność i biegunka. Pamiętaj zatem, by zawsze stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta.

Wysportowana kobieta stosująca spalacze tłuszczu
fot. Fotolia

Suplementy hamujące apetyt

To suplementy, które zmniejszają uczucie głodu fizjologicznego. Niektóre z nich zawierają w składzie substancje oszukujące mózg, oddziałujące na ośrodek sytości znajdujący się w podwzgórzu. Jedną z takich substancji jest wyciąg z rośliny hoodia. Niestety niewiele jest badań przeprowadzonych na ludziach potwierdzających jej realny wpływ na odchudzanie.

Blokery kortyzolu

Przewlekły stres sprzyja uwalnianiu hormonu stresu, którym jest kortyzol. W organizmie związek ten zwiększa apetyt (szczególnie na słodycze) i nasila magazynowanie tłuszczu. To znaczy, że będąc pod wpływem stresu, podwyższona ilość kortyzolu „mówi” mózgowi, że jest głodny. Jednocześnie twoje komórki tłuszczowe starają się zmagazynować tak dużo tłuszczu, jak tylko potrafią. Popularnym składnikiem spalaczy tłuszczu z grupy blokerów kortyzolu jest ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski.

Ashwagandha – czym jest, jak ją stosować i dawkować? Ten suplement to hit!

Inne spalacze tłuszczu

W ofercie sklepów z suplementami znajdziesz także produkty na bazie pyruvate, czyli kwasu pirogronowego. Puryvate przyspiesza transport glukozy i białek do komórek mięśniowych. Dzięki temu możesz zwiększyć intensywność treningu. Środek ten działa poprzez zwiększenie ilości ATP (adenozynotrójfosforan), który jest uniwersalnym nośnikiem energii w organizmie.

Kolejną pomocą w walce z tkanką tłuszczową może okazać się CLA. To naturalny kwas linolowy występujący w małych dawkach w mięsie oraz produktach mlecznych. Preparaty zawierające CLA są szczególnie zalecane kobietom walczącym z cellulitem. Udowodniono, że CLA pomaga budować tkankę mięśniową, redukować tkankę tłuszczową.

Efekty stosowania

Zastanawiasz się czy warto stosować tego typu suplementy? Badania nad skutecznością spalaczy tłuszczu przynoszą zaskakujące rezultaty. Okazuje się, że ich wprowadzenie zwiększa wydatek kaloryczny zaledwie o 64 kcal dziennie! To tyle, ile mają 2 kostki czekolady mlecznej. Zadaj sobie więc pytanie, czy warto wydawać pieniądze dla tak niewielkiego efektu? Wybierając konkretny produkt uważaj na tzw. rankingi spalaczy tłuszczu. Takie zestawienia to często publikacje reklamowe, a nie realne testy.

Przeczytaj opinie użytkowniczek o suplementach wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej!

Dowiedz się więcej o spalaniu tkanki tłuszczowej:
One pomogą uzyskać wymarzoną sylwetkę! 8 naturalnych spalaczy tłuszczu
Jaki jest optymalny dla poziom tkanki tłuszczowej w organizmie?
Poznaj 8 skutecznych rad, jak pobudzić spalanie tłuszczu!

Redakcja poleca

REKLAMA