Rodzaje warzyw strączkowych - 5 odmian

rodzaje warzyw strączkowych, właściwości warzyw strączkowych fot. Fotolia
Dowiedz się więcej na ich temat!
Weronika Kwaśniak / 28.09.2015 06:55
rodzaje warzyw strączkowych, właściwości warzyw strączkowych fot. Fotolia

Nasiona warzyw strączkowych to idealne źródło składników odżywczych. Dostarczają pełnowartościowego białka, dzięki czemu są ważną pozycją w menu wegetarian. Są też bogate w błonnik i sole mineralne.

5 rodzajów warzyw strączkowych

  1. Groch - jest bogaty w białko (około 35%), skrobię, witaminę B1, B2 i siarkę. W sprzedaży jest łuskany, w postaci żółtych połówek i niełuskany - zielone ziarna. Pierwszy bez namaczania dość szybko się rozgotowuje. Suchy trzeba moczyć i gotować około 2 godziny. Świetny do zup, na farsze.
  2. Ciecierzyca - zawiera do 30% białka i do 8% tłuszczu. Ma kremową barwę. W smaku jest lekko orzechowa, po ugotowaniu mączysta lecz jędrna. Namoczoną gotuje się przez mniej więcej 1-1,5 godziny. Doskonała do duszenia, zup, sałatek, na pasty, farsze.
  3. Soczewica - ma około 40% skrobi i 25% białka. Jest bogata w fosfor, potas i witaminy z grupy B. Czerwona nie wymaga namaczania i szybko się rozgotowuje. Jest dobra na pasty i zupy. Zieloną i brązową lepiej moczyć około 2 godziny - do sałatek, zup.
  4. Soja - zawiera ok. 25%, 50% białka, witaminy B1, B2, A, E i sole mineralne. Najpopularniejsza u nas ma kremową skórkę, ale występuje też czarna i zielona. Namoczoną gotuje się 2,5-3 godziny. Dobra do zup, sałatek, na pasztety, pasty.
  5. Fasola - ma około 20% białka i 50% węglowodanów oraz witaminy B i sole mineralne. Ma wiele odmian różniących się wielkością i kolorem. Należy moczyć ją przez noc i gotować 2 godziny. Do zup, gulaszy, sałatek.
Na podstawie artykułu Renaty Materlińskiej z "Przyjaciółki"

Zobacz inne przepisy na zapiekanki:

Redakcja poleca

REKLAMA