Pyszne dania z ogórków

Sezon ogórkowy w pełni. W show-biznesie i kuchni. Ogórki idealnie nadają się do orzeźwiających letnich potraw, jak i do słoików na zimę. Oto garść przepisów na dania z wykorzystaniem ogórków.
Marta Kosakowska / 19.05.2012 07:30

Sezon ogórkowy w pełni. W mediach i kuchni. Ogórki idealnie nadają się do orzeźwiających letnich potraw, jak i do słoików na zimę. Oto garść przepisów na dania z wykorzystaniem ogórków.

 

Mizeria z ogórków

Składniki:
* kilka świeżych ogórków
* kilka łyżek śmietany
* sól, pieprz
* koperek

Przygotowanie
Kilka świeżych ogórków myjemy i obieramy ze skórki. Szatkujemy na tarce w cienkie krążki. Wrzucamy do miski i dosalamy. Odczekujemy jakieś 15 minut i odsączamy ogórki z nagromadzonego soku. Dodajemy do nich odrobinę pieprzu i kilka łyżek śmietany. Dokładnie mieszamy. Dla smakoszy polecamy posiekanie i dodanie świeżych liści zielonego koperku.

 

Tzatziki

Składniki:

* 200 ml jogurtu naturalnego lub 2 serki homogenizowane naturalne
* 1 ogórek zielony
* 6 ząbków czosnku
* 1 łyżka octu winnego
* 2 łyżki oliwy
* sól

Sposób przygotowania

Ogórka obrać ze skórki i zetrzeć na drobnej tarce, odsączyć, posolić. Czosnek drobno posiekać i zmieszać z jogurtem i octem. Dodać oliwę i dokładnie wymieszać. Włożyć do lodówki na pół godziny.

 

Zupa jogurtowo-ogórkowa

Składniki:

* 1 duży ogórek
* 2 ½ kubeczka jogurtu
* 2 ząbki czosnku
* 2 łyżki świeżych listków mięty
* 2/3 szkl. lodowatej wody
* sól, pieprz, cytryna

Sposób przygotowania

Myjemy ogórka i odcinamy końcówki. W skórce ścieramy na grubej tarce, dodajemy jogurt, przetarty czosnek, startą skórkę z połowy cytryny i posiekaną miętę. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie, pod przykryciem chłodzimy w lodówce ok. godziny. Dodajemy lodowatą wodę, doprawiamy i podajemy.

 

Ratia z ogórków

Składniki:

* 2 małe ogórki
* 500 ml jogurtu
* 1 zielona papryczki chilli
* 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
* 1/2 łyżeczki garam masła
* sól do smaku

Sposób przygotowania

Ogórki obrać i pokroić w drobna kostkę. Posolić i odstawić na godzinę, aby zmiękły. Po tym czasie odlać płyn, który puszcza ogórki. Posiekać paprykę. Jogurt dokładnie wymieszać z solą. Dodać paprykę i ogórki. Przeląc raitę do małych miseczek, posypać z wierzchu garam masala i chilli. Odstawić do lodówki na 40 min. Podawać schłodzona jako dodatek do dania głównego.

 

Ogórki w sosie vinegret

Składniki:

* 2 ogórki
* 1 zielona sałata
* 1 łyżka posiekanego koperku
* 1 łyżka posiekanej pietruszki
* kilka listków świeżej mięty

Sos winegret z cebula:

* 6 łyżek oliwy
* 2 łyżki octu winnego
* 1 cebulka dymka
* sól, pieprz
* cukier

Sposób przygotowania

Ogórki obrać, pokroić na plasterki, następnie plasterki przeciąć na pół. Koperek, zielona pietruszkę i dymkę umyć i drobno posiekać. Przygotować sos. Rozetrzeć sól, pieprz i cukier z octem. Dodać oliwę i drobno posiekana cebule. Wymieszać. Do miski włożyć ogórki, zalać połową sosu i wstawić na 2 godz. do lodówki. Przed podaniem ułożyć na talerzu liście zielonej sałaty, na nich ogórki, posiekana pietruszkę z koperkiem, połać reszta sosu i przybrać listkami mięty.

 

Zupa ogórkowa

Składniki

* ok 1,5 l. wywaru warzywnego albo rosołu
* 7-8 większych ogórków kiszonych
* średnia cebula
* ząbek czosnku
* 2 łyżki mąki
* 2 łyżki masła
* 100 ml śmietany słodkiej
* 3 ziemniaki
* maggi

Sposób przygotowania

Wywar zagotować. Na maśle podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulkę , drobno posiekany lub zmiażdżony czosnek. Ogórki zetrzeć na grubych oczkach wrzucić do cebuli czosnku - przesmażyć .Tak przesmażone ogórki dołączyć do wywaru. Ziemniaki obrać pokroić w drobną kostkę i dorzucić do zupy. Kiedy ziemniaki będą miękkie zrobić zawiesinę z mąki i śmietany i powoli wlewać do zupy ciągle mieszając , doprawić do smaku-zagotować.

 

Tradycyjne korniszony

Składniki:

* 1,5 kg bardzo małych ogórków,
* 4 ząbki czosnku,
* 2 marchewki,
* 2 cebule,
* 1 czerwona papryka,
* 1 litr octu winnego,
* 3 liście laurowe,
* 20 ziaren czarnego pieprzu,
* 20 ziaren angielskiego ziela,
* sól gruboziarnista
* 1 łyżeczka cukru kryształu.

Przygotowanie:

Po przebraniu ogórków trzeba je dokładnie umyć. Te nieuszkodzone, koniecznie muszą być zupełnie suche, dlatego musimy je pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Dopiero wtedy możemy je poukładać w kamiennej misce (może być też porcelanowa) i zasypać solą. Tak przygotowane ogórki muszą odstać swoje, czyli tradycyjne 24 godziny. Po tym czasie wyciągamy ogórki, jeśli trzeba obcieramy je z soli i układamy w czystych i wyparzonych słoikach. Układając ogórki, do każdego słoika dodajemy pół ząbka czosnku, marchewkę, cebulę i paprykę. Następnie do octu winnego wlanego do garnka dodajemy ziarna ziela angielskiego i pieprzu, liście laurowe i cukier. Wszystko doprowadzamy do stanu wrzenia i krótko gotujemy. Zalewamy ogórki, tak, aby nie wystawały nad zalewę. Po dwóch tygodniach zalewa powinna być zlana i ponownie przygotowana jak poprzednio.

 

Kiszone ogórki

Składniki:
* 9 małych ogóreczków,
* gałązkę kopru włoskiego (najlepiej razem z nasionami),
* 2 duże ząbki czosnku,
* kawałeczek oczyszczonego korzenia chrzanu,
* 3 liście zerwane z krzewu czarnej lub czerwonej porzeczki,
* sól kamienną,
* 1 łyżeczkę ziaren ziela angielskiego
* 1 łyżeczkę ziaren pieprzu czarnego.

Przygotowanie:

Przygotowując przetwory z ogórków zawsze należy je dokładnie umyć, przebrać i sprawdzić czy nie są obite, nadgniłe lub uszkodzone. Po przeprowadzonej selekcji ogórki układamy w słoiku przekładając je koprem, czosnkiem, chrzanem, liśćmi porzeczki, wsypujemy ziarna ziela angielskiego i pieprzu. Ogórki zalewamy gorącą wodą z dodatkiem łyżeczki soli. Sprawdzamy, czy wierzchnia część otworu słoja nie jest mokra, jeśli tak przecieramy ściereczką i zamykamy mocno suchą nakrętką. Odwracamy słoik do góry dnem i pasteryzujemy przez 20 minut w nagrzanym piekarniku.

Redakcja poleca

REKLAMA