Musztarda Dijon - przyprawa znana na całym świecie

Musztarda stosowana jest przez z nas głównie jako dodatek. We Francji natomiast musztarda to znacznie coś więcej. Jest traktowana jako przyprawa do mięs, ryb, makaronów, jako baza do sosów. I to właśnie Francja jest matką znanej na całym świecie musztardy Dijon. Ale od początku...
/ 17.08.2012 07:00

Musztarda stosowana jest przez z nas głównie jako dodatek. We Francji natomiast musztarda to znacznie coś więcej. Statystyczny Francuz spożywa jej 1,5 kg rocznie. Jest traktowana jako przyprawa do mięs, ryb, makaronów, jako baza do sosów. I to właśnie Francja jest matką znanej na całym świecie musztardy Dijon. Ale od początku...

Pierwsza musztarda powstała bardzo dawno temu, bo aż w starożytnym Rzymie. Jej prekursorem był niejaki Pliniusz Starszy, który połączył ze sobą utarte ziarna gorczycy i ocet. W IV wieku naszej ery inny Rzymianin, Palladius, ulepszył tą recepturę i wymieszał ziarenka gorczycy z miodem, oliwą z oliwek i octem. Tak właśnie powstała musztarda. Stała się na tyle popularna, że nie brakowało jej na żadnym stole, od królewskiego, po chłopski.  Pierwsza produkcja musztardy zaczęła się w W XIII w., we Francji, w mieście Dijon, opierając się na przepisie Palladiusa. I to właśnie Dijon uznawane jest do dziś za ojczyznę musztardy.

Musztarda

Musztrada Dijon do dziś uznawana jest za najdoskonalszą. Charakteryzuje się typowym ostrym, wyczuwalnie słonym smakiem oraz gładką, kremową konsystencją.

Dziś istnieje bardzo wiele odmian musztardy o różnych smakach. Są bardzo ostre, łagodne, niektóre niemal słodkie. Musztardę możemy również przyrządzić własnoręcznie, w domowych warunkach. Do zrobienia domowej musztardy potrzebne nam będą:

  • gorczyca biała lub czarna (w zależności od tego, jaki smak chcemy uzyskać, im więcej gorczycy czarnej, tym musztarda będzie bardziej ostra),
  • ocet winny z białego wina,
  • ewentualnie odrobina wina białego,
  • przyprawy - sól, cukier trzcinowy.

W młynku do kawy mielimy gorczycę, najlepiej małymi porcjami, gdyż ziaren gorczycy nie można podgrzewać do temperatury wyższej niż 30 stopni. Po zmieleniu uzyskuje "mączkę gorczycową", którą mieszamy z octem, winem i przyprawami. Masa powinna być  dość luźna, ponieważ napęcznieje. Odstawiamy na kilka godzin, wkładamy do słoika, po dwóch tygodniach musztarda jest gotowa do spożycia.

Przy tworzeniu musztardy tak naprawdę istnieje pełna dowolność. Możemy dodać do ocet spirytusowy, ocet jabłkowy, whisky, imbir, chili. Możemy w ten sposób tworzyć własne smaki.

Redakcja poleca

REKLAMA