Letnie pomysły na jagody

Aby doszło do dużych start witaminy C wystarczy, że produkt jest za długo przechowywany
Lipiec to miesiąc jagód. Smakosze powinni się więc spieszyć, by nacieszyć się nimi do woli. Oprócz radości jaką dają naszemu podniebieniu, jagody korzystnie wpływają na nasz organizm.Oto nasze letnie pomysły na jagody.
/ 30.06.2011 14:49
Aby doszło do dużych start witaminy C wystarczy, że produkt jest za długo przechowywany

Jagody - cenne lekarstwo

Jagody zawierają witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę C, dużo składników mineralnych, wapnia, potasu, magnezu, fosforu i żelaza. Okazuje się, że są najbogatszym źródłem antyoksydantów. Poprawiają pamięć i koncentrację.

W czasach, gdy nie znano antybiotyków, czarnymi jagodami leczono zakażenia, tyfus, a nawet polio. Zwalczano nimi również gronkowca. Napary z tych suszonych owoców działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy  leczą kaszel i infekcje układu oddechowego. Ekstrakty z jagód znajdziemy w wielu preparatach okulistycznych. Stosuje się je nie tylko przy problemach z przewodem pokarmowym, lecz także w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej, jak i przy chorobach siatkówki oka. Jagody sprawdzą się też po wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Polecamy także: Jak zrobić syrop, dżem i tartę wiśniową?

W kuchni na wiele sposobów

Jagody doskonale smakują na surowo, z jogurtem naturalnym i cukrem, nadają się do letnich zup owocowych, kompotów i soków. Możemy je również dodawać do ciast i deserów, nadziewać nimi pierogi i bułeczki drożdżowe. Sok z czarnych jagód jest uznawany za antidotum na zatrucia, ponieważ wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny i chroni przed pylicą.

Ciasto z jagodami na maślance

Składniki na ciasto: 1 szklanka maślanki, 2 jajka, 1 szklanka cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 0,5 szklanki oliwy, 2,5 szklanki mąki, 3 łyżeczki proszku do pieczenia, świeże jagody.

Składniki na kruszonkę: 3/4 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru, 1/2 kostki margaryny lub masła.

Przygotowanie:

Ciasto: cukier i jajka ubijamy mikserem, dodajemy maślankę i oliwę. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i powoli dodajemy do ciasta. Na koniec wsypujemy cukier waniliowy. Owoce układamy na cieście. Kruszonka: miękką margarynę ucieramy z cukrem, następnie dodajemy mąkę. Rozkruszamy na owocach. Pieczemy 55 min w 180 stopniach.

Zobacz także: Jakie ciasta i desery z czereśni?

Muffiny z jagodami

Składniki: 1 i 3/4 szklanki mąki, 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia, pół szklanki cukru, pół tabliczki startej gorzkiej czekolady, niecała szklanka (ok. 200ml) kefiru, pół szklanki oleju, 1 jajko, szklanka jagód.

Wykonanie: W jednej misce wymieszać wszystkie suche składniki: mąkę, sodę, proszek do pieczenia, cukier i startą czekoladę. W drugiej wymieszać jajko z kefirem, a następnie dodać olej. Połączyć suche składniki z mokrymi, a następnie delikatnie wmieszać jagody. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami, nakładać ciasto do ¾ wysokości foremek. Piec w temp. 180st. przez około 25 min., do tzw. „suchego patyczka”. Po upieczeniu przestudzić.

Kaszka manna z jagodami

Składniki: 15 łyżeczek kaszki manny, 0,5 l mleka, około 0,5 szklanki wody (opcjonalnie), 2 łyżeczki cukru, szczypta soli, jagody (może być jedna szklanka lub więcej).

Przygotowanie: Potrzebne będą 2 garnki - mniejszy i większy. W większym gotujemy mleko z jedną łyżeczką cukru i szczyptą soli. W mniejszym gotujemy na małym ogniu jagody z drugą łyżeczką cukru - dusimy około 5 - 10 min. Do gotującego się mleka wsypujemy kaszkę, mieszamy. Jeśli jest za gęste dodajemy wody. Na ogniu trzymamy, mieszając około 3 min.
Na talerz/miseczkę nakładamy kaszkę, dekorujemy sokiem z jagód i owocami.

Zobacz także: Jak zachować witaminy w przetwarzanych owocach i warzywach?

Redakcja poleca

REKLAMA