POLECAMY

Jak zrobić rybę w piekarniku?

Przygotowywanie ryb w piekarniku stało się modne - ryba z piekarnika jest zdrowsza niż smażona, bo nie wchłania nadmiernie tłuszczu z patelni. Jak zrobić rybę w piekarniku?

Ryba

Fot. Fotolia

Jak upiec rybę?

Zaletą pieczenia ryb jest możliwość wprowadzania różnych składników dodatkowych, a także tworzenia od razu całych kompozycji smakowych, które potem w atrakcyjnej formie będziemy mogli od razu podać na stół. Przy pieczeniu ryby nie trzeba też stać cały czas w pobliżu, jak przy smażeniu, uważając, czy jakiś mniejszy kawałek nie przypieka się właśnie nadmiernie. Nie bez znaczenia jest też to, że minimalizujemy rybne zapachy, a kiedy gotowe danie pojawi się na stole, wokół roztacza się aromat ziół, warzyw i innych sekretnych ingrediencji, a nie tylko ryby.

Zobacz także: Jak grillować ryby?

Jak długo piec rybę w piekarniku?

Długość pieczenia dostosowujemy do wielkości ryby. Nieduże kawałki, pokrojone dzwonka i filety, dojdą do siebie po nieco ponad kwadransie. Jeśli wstawiamy do pieczenia większą rybę, to patrzymy nie na jej długość, a grubość. Dziesięć minut na każde dwa i pół centymetra grubości sprawia, że przeciętna rybka posiedzi w piekarniku około pół godziny.

Trochę więcej czasu wymagać będą bardziej skomplikowane dania, faszerowane i zwijane, a także całe ryby, ale i tak nie przesadzajmy. Godzina to absolutne maksimum przy naprawdę dużej sztuce. Piekarnik powinien być rozgrzany nieco powyżej 180 °C.

Pieczona ryba - z folii czy w kokilkach?

Ryby doskonale komponują się z sosami warzywnymi, które wzbogacają i urozmaicają smak, a poza tym zapobiegają przesuszeniu ryby. Można rybę obłożyć warzywami, nakryć plastrami boczku lub systematycznie podlewać oliwą czy marynatą. Dobrym rozwiązaniem jest pieczenie ryby w folii, co znacznie zmniejsza ryzyko nadmiernego wysuszenia. Doskonale sprawdza się to szczególnie w przypadku filetów i niedużych kawałków. Całą rybę można piec bez folii, bo naturalną ochroną jej skóra. W kokilkach lub naczyniach żaroodpornych świetnie poradzą sobie także ryby w sosach oraz ryby tłuste. 

Zobacz także: Ryby w diecie odchudzającej - sprawdź kaloryczność

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
J
/3 lata temu
weź długopis i kartkę ;p 1. Napisz imię osoby płci przeciwnej. 2. Który kolor najbardziej lubisz: czerwony, czarny, niebieski, zielony czy żółty? 3. Pierwsza litera twojego imienia? 4. Miesiąc urodzenia? 5. Który kolor bardziej lubisz czarny czy biały? 6. Imię osoby tej samej płci. 7. Ulubiony numer? 8. Wolisz jezioro czy morze? 9. Napisz życzenie (możliwe do spełnienia!). Skończone – zobacz poniżej: Odpowiedzi 1. Kochasz tę osobę. 2. Jeżeli wybrałaś /eś: Czerwony – twoje życie jest pełne miłości. Czarny – jesteś konserwatywna /y i agresywna /y. Zielony – twoja dusza jest zrelaksowana i jesteś osobą na luzie. Niebieski – jesteś spontaniczna /y i kochasz całusy i pieszczoty tych, których kochasz. Żółty- jesteś bardzo szczęśliwą osobą i udzielasz dobrych rad tym, którzy są w dołku. 3. Jeżeli pierwsza litera twojego imienia jest: A-K - masz w sobie dużo miłości, którą ofiarujesz bliskim i przyjaciołom. L-R - Próbujesz cieszyć się życiem na maxa a twoje życie uczuciowe wkrótce rozkwitnie. S-Z - lubisz pomagać innym a twoje przyszłe życie uczuciowe wygląda bardzo dobrze. 4. Jeśli urodziłaś /eś się w: Styczeń – Marzec Rok minie ci bardzo dobrze i odkryjesz, że zakochasz się w kimś zupełnie nie oczekiwanym. Kwiecień - czerwiec Twój związek (uczuciowy) jest bardzo silny, będzie trwał długo i pozostawi wspaniałe wspomnienia na zawsze. Lipiec- wrzesień Będziesz mieć wspaniały rok i doświadczysz dużą zmianę w życiu na lepsze. Październik – grudzień Twoje życie uczuciowe nie będzie zbyt wspaniałe, ale w końcu odnajdziesz swoją bratnią duszę. 5. Jeśli wybrałaś /eś Czarny: twoje życie obierze inny kierunek, co będzie dla ciebie bardzo korzystne i bardzo cię to ucieszy. Biały : Będziesz mieć przyjaciela, któremu można będzie całkowicie zaufać i zrobiłby dla ciebie wszystko, ale ty możesz sobie z tego nie zdawać sprawy. 6. Ta osoba jest twoim najlepszym przyjacielem. 7. To jest ilość twoich bliskich przyjaciół w twoim życiu. 8. Jeśli wybrałaś /eś: Jezioro: Jesteś lojalnym przyjacielem i kochanką /iem. Morze: Jesteś bardzo spontaniczna /y i lubisz zadowalać ludzi. 9. To życzenie spełni się tylko wtedy, gdy wstawisz ten test do 5 innych odp w ciągu jednej godziny. Wklej je do 10 innych komentarzy spełni się przed twoimi następnymi urodzinam
/3 lata temu
Super, upiekłem rybe :P