Jak wykorzystać portulakę?

portulaka sprawdza się w towarzystwie innych sałat
To jedno z wciąż niedocenianych warzyw, które wprowadza do kuchni smak i zdrowie. Warto poznać portulakę i zaprosić ją do naszego menu, w którym o tej porze roku coraz częściej dominuje świeżość i energia.
/ 11.04.2011 13:10
portulaka sprawdza się w towarzystwie innych sałat

Niewymagająca roślina

Należy do roślin sprowadzonych do Polski z innych stron świata, ale przyjęła się u nas i nie sprawia problemów. Można ją uprawiać w przydomowych ogródkach, a nawet w skrzynkach na balkonie. Lubi żyzne, nasłonecznione stanowiska. W naturze nader często spotkać ją można na przykład na Krecie. Ma wszechstronne działanie prozdrowotne. Pobudza apetyt, działa lekko oczyszczająco i moczopędnie, zawiera silne antyutleniacze, co sprawia, że należy do roślin przeciwdziałających starzeniu i wielu chorobom, na przykład nowotworowym. Jest źródłem witamin oraz składników mineralnych, głównie wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Zawiera też korzystne dla zdrowia omega 3.

Zobacz także: Mesclun - mix sałat

Sałatkowa kraina

Portulaka rośnie w formie płożącej, jadalne są zarówno liście, jak i młode łodygi. Liście są dość mięsiste, co sprawia, że mogą być gotowane i jedzone jak szpinak, choć oczywiście tracą wówczas wiele cennych składników odżywczych. Na surowo łączy się je z innymi roślinami zielonymi, sałatami i ziołami. Dobrze smakuje z dressingami ziołowymi. Sprawdza się z twarogiem w wersji śniadaniowej i w mieszance sałat w ciągu dnia. Ma lekko kwaskowy, orzeźwiający smak, niektórzy prócz tej nuty lekko cytrynowej wyczuwają również delikatną orzechowość zielonych liści portulaki. Dobrze komponuje się ze świeżymi warzywami, na przykład z ogórkiem. Można ją marynować lub lekko podsmażać na maśle i podawać do mięs lub ryb.

Zobacz także: Sałatki wiosenne

Redakcja poleca

REKLAMA