Czemu Wielkanoc jest ruchoma? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Kartka z kalendarza, Wielkanoc fot. Adobe Stock
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Zastanawiałaś się kiedyś, czemu Wielkanoc jest ruchoma i obchodzi się ją raz w marcu, raz w kwietniu? Oto odpowiedź!
Wioletta Górecka / 07.03.2018 14:03
Kartka z kalendarza, Wielkanoc fot. Adobe Stock

Daty różnych świąt są zwykle stałe – to konkretny dzień/dni oraz miesiąc. Dla wielu ciekawostkę stanowi Wielkanoc, która każdego roku przypada w innym terminie, między marcem a kwietniem. Nieraz zadałaś sobie pytanie, czemu Wielkanoc jest ruchoma? Dlaczego, tak jak w przypadku innych świątecznych dni, nie ma stałej daty? Odpowiedź na to pytanie jest łatwiejsza niż myślisz: Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

O co chodzi w świętach wielkanocnych?

Wielkanoc jest świętem obchodzonym na pamiątkę śmieci krzyżowej i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i stanowi najważniejsze spośród świąt chrześcijańskich. Święta wielkanocne poprzedza 40 – dniowy post, a ostatni jego tydzień nazywany jest Wielkim Tygodniem. Jest to czas zadumy, stronienia od imprez, a także wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia Wielkanocy w pierwszą niedzielę po pełni?

Odpowiedź na to, czemu Wielkanoc jest ruchoma, jest już znana. Pojawia sie jednak kolejne pytanie: kto i kiedy ustalił, że właśnie w ten sposób ma być obliczana data Wielkanocy w każdym roku? Miało to miejsce już w 325 roku, podczas trwania soboru nicejskiego. Wyznaczenie takiego sposobu obliczania daty świąt związane jest z datą 14 nisan – czyli 14 dnia pierwszego wiosennego miesiąca. Zgodnie z kalendarzem hebrajskim, wówczas rozpoczyna się święto Paschy. Wedle Ewangelii św. Jana, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce właśnie w przededniu Paschy.

Dlaczego jajka są symbolem Wielkanocy?

Jednym z najważniejszych, nieodłącznych symboli Wielkanocy, są jajka. Pojawiają się w różnych konfiguracjach na wielkanocnym stole. Skąd wzięła się tradycja ich jedzenia podczas świąt? Jajka w wielu kulturach są symbolem narodzenia się nowego życia i odrodzenia. Dla chrześcijan jajko stanowi symbol życia, a wykluwanie się pisklęcia traktowane jest jako wygranie ze śmiercią. Wyklute pisklę jest symbolem triumfu życia – tak, jak zmartwychwstanie Jezusa. Na wielkanocnym stole zwykle pojawiają się jajka w rozmaitych formach – do wyboru, do koloru!

To także ci się przyda!

Znasz te najważniejsze tradycje wielkanocne?
Mnóstwo pomysłów na wielkanocne potrawy. Zaskocz wszystkich!
Wszystko, co warto wiedzieć o Wielkanocy!

Redakcja poleca

REKLAMA