Co zrobić ze szpinaku?

Szpinak
Oto kilka powodów dla których warto zaprzyjaźnić się ze świeżym szpinakiem - szerokie zastosowanie w kuchni pozwoli na ciekawe kulinarne eksperymenty.
/ 06.06.2011 12:26
Szpinak

Kilka słów o szpinaku

Szpinak pochodzi z Persji, o czym dziś zapewne już mało kto wie, zwłaszcza, że stał się popularny niemal na całym świecie. Początkowo słynny nie ze swoich walorów smakowych, a właściwości zdrowotnych - w XIX wieku wzmacniał anemicznych biedaków - pojeni szpinakowym napojem szybko odzyskiwali siły.

Później sławę przyniosły mu plakaty przedstawiające silnego chłopca, domyślnie - dzięki jedzeniu szpinaku, aż do fatalnej opinii wśród dzieci karmionych nim do znudzenia w przedszkolach i szkolnych stołówkach. Wszystko to jednak za sprawą małej wiedzy kucharek, które potrafiły przyrządzić z niego jedynie coś na kształt rozgotowanej papki. Dlatego też pokutuje opinia, że szpinak jest mdły i bez smaku.

Na szczęście zaczynamy na nowo odkrywać szpinak i przygotowujemy z jego udziałem coraz bardziej wyszukane dania.

Zobacz: Jak postąpić ze szpinakiem?

Czy szpinak ma same zalety?

W tym miejscu warto wspomnieć o witaminach - zawiera szczególnie dużo witaminy C oraz żelaza. Ponadto białka zawarte w liściach mogą zostać wykorzystane w okulistyce jako podstawa leku do przywracania wzroku. Być może w przyszłości odegra w tej kwestii dużą rolę. Dużo mówi się także o jego korzystnym wpływie na pamięć.

Poza tym zawiera cenne przeciwutleniacze: betakaroten i luteinę.

Nie każdy jednak powinien spożywać szpinak w dużych ilościach. Duże ilości żelaza nie każdemu bowiem służą - chorzy na artretyzm, reumatyzm oraz mający problemy z wątrobą nerkami lub układem pokarmowym powinni go raczej unikać.

Zobacz także: Jak się robi pierożki ze szpinakiem?

Do czego wykorzystać świeży szpinak?

Jeśli mówimy o wykorzystaniu szpinaku w kuchni mamy na myśli same jego liście. Można dodać je bez żadnego wcześniejszego przyrządzenia do sałatek i surówek.

Jeśli ma służyć jako dodatek do makaronu należy wcześniej podsmażyć go na patelni w 2-3 łyżkach oliwy. Świeże liście szpinaku warto wykorzystać do przygotowania pesto.

Coraz częściej szpinak wykorzystuje się do zapiekania - w tartach, zapiekankach, roladach. Można także przygotować farsz do pierogów lub nadzienie do naleśników.

Polecamy: Przepis na smaczny makaron ze szpinakiem

Redakcja poleca

REKLAMA