POLECAMY

Czy wiesz jak zapeklować mięso?

Mam w zanadrzu kilka pomysłów na smacznie zapeklowane mięso, zachwycisz domowników własnoręcznie przygotowanymi potrawami. To naprawdę łatwe!

Po pierwsze i najważniejsze – pamiętaj, że mięso powinno być bez kości, które przyspieszają jego psucie. Najlepsze do peklowania są np. szynka, karkówka, cielęcina. Mięso powinno być pokryte przyprawami z każdej strony wtedy aromat i smak przesiąkną również do środka.

Podstawą do peklowania jest sól, można też dodać saletry – mięso dzięki niej będzie bardziej różowe. Nie jest to jednak konieczne, szczególnie, że saletrę obecnie można dostać w niewielu miejscach (sklepy chemiczne, może drogerie). Do tego możesz dodać przyprawy - w zasadzie wszystko zależy od Twoich upodobań, ja dodaję liść laurowy, majeranek, ziele angielskie, niekiedy gorczycę, trochę kminku, jałowca.

Mięso powinno leżeć w temperaturze ok. 7 stopni, najlepiej w jakimś kamionkowym garnku lub szklanym pojemniku. Na 2 kg mięsa dajemy 4,5 łyżki soli, 3 liście laurowe, 3 ziarna ziela angielskiego, 2 łyżki majeranku, odrobinę np. jałowca dla nadania smaku. Można tymi przyprawami natrzeć mięso i peklować na sucho, lub dodać do soli trochę wody (tak, żeby otrzymać roztwór nasycony), mięso powinno być całe zanurzone w przyprawach, powinniśmy je obracać co dwa dni.

Jak długo peklować – 2 kg mięsa powinniśmy peklować ok. 11 dni, po tym czasie możemy je umieścić w specjalnej siatce i odgotowywać lub piec ok. 1,5 godziny.

Zobacz także: Co to jest pasteryzacja

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
a ja pekluje na 3 dni
/4 lata temu
Świetny przepis, dzisiaj go wypróbuję, dziękuję bardzo!