Whisky z Kanady - czemu nie?

umiarkowane spożycie alkoholu może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia /fot.Fotolia
Whisky produkuje się również w Kanadzie. Pojawienie się tego trunku łączy się z przybyciem do tego kraju Szkotów. To oni zaczęli produkować w Kanadzie swój narodowy trunek, który zdobywa popularność.
/ 14.11.2010 10:42
umiarkowane spożycie alkoholu może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia /fot.Fotolia

Początkowo, jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku, whisky w Kanadzie była tak popularnym i wręcz pożądanym trunkiem, że większość destylaty rozchodziła się do rąk klientów zaraz po jego otrzymaniu. Nie było więc czasu, by whisky leżakowała.

Specyfika kanadyjskiej produkcji

Obecnie whisky produkuje się w różnych destylarniach Kanady, jednak tylko w jednej whisky jest jedynym produkowanym tam trunkiem - w Nowej Szkocji. Pozostałe destylarnie produkują whisky na równi z wódką, rumem i innymi trunkami. W Nowej Szkocji produkuje się również jedną z najbardziej zbliżonych do szkockiej whisky kanadyjską. Pozostali producenci wytwarzają whisky raczej lżejszą niż typowo szkocki trunek czy Burbon.

Zalecenia odnośnie produkcji

Zgodnie z zaleceniami kanadyjska whisky powinna leżakować, dojrzewać w wypalanych beczkach, które nadają jej waniliowo - korzenny aromat. Kanadyjski trunek wyróżnia produkt bazowy, o ile inni producenci tworzą whisky na bazie mieszanki zbożowej: żyto, pszenica, kukurydza, jęczmień, to kanadyjska whisky jest często produkowana na bazie żyta.

Aromatyzowana whisky

Z uwagi na chęć zamaskowania silnego żytniego aromatu kanadyjscy producenci chętnie mieszają whisky z sherry, winami owocowymi, a nawet sokiem klonowym.

Nazwa tego ostatniego trunku whisky klonowa jest raczej myląca - trunek powstaje bowiem w wyniku fermentacji soku klonowego lub poprzez dodanie syropu klonowego do taniej wersji whisky. 

Polecamy: Jaki alkohol podawać do deserów?

Jak pić alkohol w kanadyjskim stylu

Jeśli zorganizujesz spotkanie z przyjaciółmi w stylu kanadyjskim okraszone kanadyjską whisky lub rumem pamiętaj, by każdy trunek podawać z dodatkiem kostek lodu, nie pić do dna, a jedynie maczać usta. 

Czytaj także: Kilka słów o koniaku

Redakcja poleca

REKLAMA