Sznycel wiedeński

Sznycel wiedeński to kotlet cielęcy panierowany w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny.
/ 30.09.2013 06:48

Sznycel wiedeński to kotlet cielęcy panierowany w bułce tartej, usmażony na maśle i podany z plasterkiem cytryny.

Sznycel wiedeński

Choć nazwa wskazuje na austriackie pochodzenie, to jednak potrawa ta wywodzi się z Włoch. Do Austrii sprowadził go feldmarszałek hrabia Joseph Radetzky, który był dowódcą wojsk austriackich we Włoszech. Kotlet po mediolańsku - costoletta alla milanese - tak mu zasmakował, ze nakazał swoim kucharzom przyrządzać go jak najczęściej.Jednak ze względu na brak oryginalnych składników, zmuszeni byli nieco zmodyfikować przepis. Kotleta obtoczyli zatem w mące, jajku oraz bułce tartej i usmażyli na maśle. Tak oto powstał sznycel wiedeński, król kotletów.

Oryginalny sznycel wiedeński - Wienerschnitzel - przyrządzany jest z cielęciny. Istnieje również inna wersja, z mięsa wieprzowego, pod nazwą sznycel po wiedeńsku - Schnitzel Wiener Art. Aby nie pomylić oryginału z podrabianym sznyclem schabowym, nazwa "wiedeński" jest chroniona prawem austriackim i skrupulatnie kontrolowana przez organ kontroli zwany Aufsichtsbehörde.

Tradycyjnym dodatkiem do sznycla wiedeńskiego jest sałatka ziemniaczana. W Polsce sznycel po wiedeńsku podajemy z jajkiem sadzonym.

Sznycel po wiedeńsku

Składniki:

  • 60 dag szynki cielęcej
  • olej do smażenia
  • masło
  • 4 jaja
  • do panierowania: jajko, mąka, bułka tarta
  • 4 plasterki cytryny cytryny
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Mięso oczyścić z błon, pokroić w plastry w poprzek włókien. Rozbić na ok. 1 cm plastry. Oprószyć solą i pieprzem, panierować najpierw w mace, potem w rozbełtanym jajku, na koniec w bułce tartej. Panierkę dokładnie przycisnąć rękami i smażyć na rozgrzanym oleju.

Na osobnej patelni usmażyć 4 jajka sadzone. Usmażone na złoto kotlety przełożyć na półmisek, na każdym sznyclu ułożyć jajko sadzone i plasterek cytryny.

Redakcja poleca

REKLAMA