Sushi - tradycyjna kuchnia Japonii

Sashimi
Sprawdź jak różnorodne rodzaje sushi oferuje japońska kuchnia - od tych najpopularniejszych, po zupełnie obce Europejczykom rodzaje sushi.
/ 30.04.2012 11:57
Sashimi

W zależności od sposobu przyrządzania i zastosowanych składników, sushi dzielimy na kilka rodzajów:

• Chirashizushi nie jest tradycyjnym sushi w postaci maleńkich porcji. To miska z ryżem i innymi zwyczajowo używanymi składnikami (takimi jak warzywa czy owoce morza), które różnią się w zależności od regionu Japonii. Chirashizushi jest szybkie i wygodne w przygotowaniu, a najczęściej podaje się je w czasie obchodzonego wiosną Święta Lalek. Jego nazwa znaczy dosłownie „rozrzucone sushi” (czasownik chirasu oznacza rozrzucać). 

Polecamy: Jak należy jeść sushi?

• Makizushi to często serwowane sushi w formie roladek. Czasownik maku oznacza zawijać. Robi się je, układając warstwę ryżu na płacie wodorostów nori, dokładając pozostałe składniki (między innymi łosoś, ogórek, specjalny omlet z jajek), a potem zawijając wszystko w zgrabny rulon przy pomocy specjalnej bambusowej maty. Następnie nożem (wodorosty i ryż się kleją, więc nóż musi być bardzo ostry, by każda porcja była zgrabna) porcjuje się rulon. Makizushi dzielą się na wiele różnych podrodzajów, niektóre z nich zamiast w wodorosty mogą być zawinięte na przykład w omlet, inne nie zawierają ryby. Na szczególną uwagę zasługuje uramaki, które przyrządzone jest „na odwrót” – na wierzchu widać warstwę ryżu, a nie nori czy omlet.

• Narezushi to sushi zawierające rybę fermentowaną w dawnym stylu. Fermentacja taka polegała na natarciu wypatroszonej ryby solą, konserwowaniu jej nawet przez miesiąc, a następnie wymoczeniu, przełożeniu ryżem i ponownym odłożeniu na pół roku. W tym czasie należy usuwać wyciekającą wodę. Tak przygotowane sushi można przechowywać nawet do sześciu miesięcy.

• Nigirizushi to chyba najbardziej powszechny rodzaj sushi. Są to wałeczki ryżu formowane w dłoniach, posmarowane japońskim, bardzo ostrym chrzanem wasabi oraz kawałkiem ryby i przewiązane paskiem nori. 

• Oshizushi to rodzaj sushi rozpowszechniony głównie w Osace i okolicach. Robi się je za pomocą specjalnej prostokątnej formy, w której układa się owoce morza i warzywa i przykrywa ściśniętym ryżem, a potem kroi całość w porcje na jeden kęs.

• Temarizushi to ryżowe kulki przełożone rybą.  

Wbrew obiegowej opinii sushi nigdy nie było po prostu kawałkiem surowej ryby. Taka potrawa nosi nazwę sashimi. W sushi ryba jest tylko jednym ze składników. Fundamentem dania jest ryż. Pozostałe składniki to surowe lub gotowane ryby, a wśród nich łosoś, tuńczyk, węgorz, makrela. Oprócz tego owoce morza - krewetki, małże, kraby, kalmary. Do najchętniej dodawanych warzyw należą biała rzodkiew zwana daikon, ogórek, szparagi, fermentowana soja nattō oraz różnego rodzaju pikle. Do sushi podaje się dodatki, takie jak sos sojowy w małych miseczkach, kawałki konserwowego imbiru (który oczyszcza kubki smakowe poprawiając odczuwanie smaku potrawy) oraz zielona herbata.

Zobacz także: Nori - ważny składnik sushi

Redakcja poleca

REKLAMA