Robimy niepowtarzalne brytyjskie sosy

Sos tatarski
Jednym z charakterystycznych wyznaczników brytyjskiej kuchni jest dodawanie do mięs i dań specjalnych sosów. Ich skład długo starano się utrzymywać w tajemnicy po to by angielscy kucharze zachowali niepowtarzalność dań, które przyrządzali dla koronowanych głów. Do naszych czasów przetrwało pięć podstawowych sosów stołowych.
/ 26.08.2010 13:08
Sos tatarski

Sos miętowy – mint sauce

Mint sauce jest jednym z najpopularniejszych sosów, serwowany jest do pieczeni baraniej. Przyrządza się go jak sama nazwa wskazuje z mięty, używa się świeżych liści tej rośliny, rozciera się je z octem, dodaje soli i cukru. Obecnie taki sos można kupić gotowy w buteleczce, lecz kiedyś każda gospodyni przyrządzała go samodzielnie dzięki temu każdy mint sauce smakował troszeczkę inaczej – był bardziej słony lub cierpi, gdy dodano dużo miętowych listków.

Sos rabarbarowy – rhubard sauce

Sos ten serwuje się wraz z rybą. Najczęściej łączy się go z makrelą, polewa się grillowaną rybę sosem rabarbarowym, który zmienia zupełnie smak znanej makreli. Do przyrządzenie tego sosu używa się łodyg rabarbaru, czasem dodaje się również imbiru lub innych korzennych przypraw.

Sos agrestowy – goosberry sauce

Ten brytyjski sos jest serwowany zarówno do ryb jak i do drobiu. Cierpkość agrestu świetnie komponuje się z takimi daniami jak pieczona gęsina. Rabarbarowy sos pasuje również do ciężkich dań mięsnych takich jak wieprzowina. Goosbery sauce przyrządza się z popularnego na Wyspach rabarbaru, chrzanu, mięty. To ciekawe połączenie powoduje, że dodanie sosu do serwowanego dnia zmienia jego smak. Charakterystyczne jest, że dzięki agrestowemu sosowi dania z wieprzowiny czy tłustego drobiu stają dużo bardziej delikatne.

Zobacz także: Jak upiec ćwiartki kurczaka?

Sos chrzanowy – horseadish sauce

Ciekawy sos, tym razem chrzan łączony jest ze śmietaną, octem. Ten wyraźny w smaku sos prasuje do tłustych ryb. Czasem serwuje się go również z wołowiną. Z brytyjskich sosów to ten jest najbardziej zbliżony do sosów serwowanych na kontynencie, nie zaskakuje owocowością (jak sos agrestowy) ani miętową nutą. Znawcy polecają sos chrzanowy do węgorza.

Sos z porto i pomarańczy – orange port sauce

Ciekawy sos, raczej niespotykany poza Wyspami Brytyjskimi. Tym, co dla niego charakterystyczne jest połączenie słodkości pomarańczy z cierpkością porto. Jest to sos, który najczęściej podaje się do drobiu, pasuje również np. do dzikich kaczek jedzonych po polowaniach. Dzięki dodatkowi białego wina świetnie uzupełnia pieczonego indyka czy inny drób. Warto wspomnieć, że sos ten nadaje daniom ciekawego koloru, przecież wszyscy jemy również oczami, zatem warto dolać orange port sauce do kaczki lub indyka by zachwycić nie tylko podniebienie, ale i zmysł wzroku.

Polecamy: Jak upiec pomidory i cukinię?

Redakcja poleca

REKLAMA