Olej z orzechów

Orzechy.
Olej z orzechów - włoskich, laskowych, ziemnych i piniowych jest cennym źródłem witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
/ 23.06.2010 13:49
Orzechy.

Tradycja wytwarzania oleju z orzechów jest bardzo długa, a sam proces czasochłonny i wymagający  niezwykłej dbałości o szczegóły. Pozyskiwany on jest w wyniku tłoczenia na zimno miąższu owoców orzechów i ma szerokie zastosowanie m.in. do sałatek, sosów, czy dressingów. Olej z orzechów jest szczególnie popularny w kuchni chińskiej, francuskiej i włoskiej, natomiast olej z orzeszków piniowych był od dawien dawna stosowany w Rosji podczas postu, jako namiastka mięsa. Poza oryginalnymi walorami smakowymi dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów.

Zobacz także: Piniole, czyli orzeszki piniowe.

Olej z orzechów obfituje w kwas linolenowy (omega-3) i linolowy (omega-6). Jedna łyżka oleju z orzechów dodana do sałatki pokryje połowę naszego dziennego zapotrzebowania na kwasy omega-3, a ponadto zawiera dużo witaminy A, B i E. Olej znacząco obniża ciśnienie tętnicze i poziom tzw. złego cholesterolu LDL. W związku z tym jego stosowanie jest szczególnie wskazane dla osób z nadciśnieniem i cierpiących na kłopoty z sercem. Olej z orzechów działa przeciwzapalnie i przeciwstresowo. Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że olej korzystnie wpływa na skórę. M.in. pomaga w walce z egzemą, opryszczką i łuszczycą oraz przeciwdziała starzeniu się skóry. Z kolei kwas elagowy, występujący w oleju z orzechów unieszkodliwia substancje rakotwórcze i działa korzystnie na bóle żołądka i zatrucia.

Poza argumentami zdrowotnymi, do korzystania z oleju z orzechów powinny zachęcić nas jego walory smakowe. Ze względu na delikatny smak i aromat stanowi on idealny dodatek szczególnie do warzyw i owoców. W Polsce olej z orzechów jest stosunkowo mało popularny, podczas gdy na świecie znanych jest bardzo wiele jego rodzajów. Na przykład olej z orzechów laskowych polecany jest do letnich sałatek, ale również warzyw gotowanych na parze, w szczególności szparagów oraz jako delikatny dressing do Carpaccio z łososia. Jest idealnym dodatkiem do gorzkiej zieleniny np. cykorii i endywii. W niewielkich ilościach można go dodać do mąki, z której będziemy piekli chleb.

Należy pamiętać, że olej ten nie powinien być podgrzewany, gdyż ma niską temperaturę dymienia i w związku z tym nie nadaje się do pieczenia. Olej z orzechów włoskich bardzo dobrze komponuje się też z sałatkami owocowymi na bazie winogron, truskawek i mango. Miłośnicy bardzo delikatnych smaków i aromatów powinni zdecydować się na olej z orzeszków ziemnych. W przeciwieństwie do oleju z orzechów laskowych może być on podgrzewany i tym samym idealnie nadaje się do pieczenia. Prawdziwym kulinarnym przebojem będą również krewetki w sosie Curry z dodatkiem oleju z orzeszków ziemnych.

Polecamy również: Ocet balsamiczny (aceto balsamico)

Redakcja poleca

REKLAMA