Jakie cechy ma kuchnia afrykańska?

Kuchnię afrykańską cechuje przede wszystkim kolor czerwony. Potrawy muszą też być bardzo ostre.
Afryka to kontynent dla zaradnych i pomysłowych, szczególnie w kwestii kulinariów. Mało przyjazny klimat panujący niemalże na całym kontynencie sprawia, że kuchnię afrykańską cechuje prostota. Jedynie regiony nadmorskie posiadają bogatsze menu.
/ 31.12.2010 15:48
Kuchnię afrykańską cechuje przede wszystkim kolor czerwony. Potrawy muszą też być bardzo ostre.

A co dzieje się w kuchniach regionów nadmorskich?

Można w nich spotkać ryby morskie jak i słodkowodne, owoce morza, egzotyczne owoce i ostre przyprawy. Elementem dominującym w kuchni afrykańskiej, jak również tunezyjskiej jest jej ostrość i niemalże obowiązkowa obecność koloru czerwonego na talerzu. Czerwień pomidorów, czy papryki podkreśla to, co chwilę po skosztowaniu potrawy przytrafi się podniebieniu smakosza - rozpali je ogień pikantnej potrawy.

Obce wpływy

Poznając kuchnię afrykańską, należy pamiętać nie jest ona w pełni samodzielna. Wiele jest w niej wpływów kolonizatorów. Dlatego w kuchni tunezyjskiej odnaleźć można akcenty francuskie. Nie brakuje tez arabskich pomysłów kulinarnych.

Egzotyka

Dla Europejczyka niektóre tunezyjskie pomysły kulinarne mogą wydać się niezwykle egzotyczne. Kuchnia afrykańska łączy bowiem w sobie słodycz owoców, oleje, mleczko kokosowe i bogactwo przypraw. Niektórych owoców próżno szukać poza Afryką, a wiele z nich nie ma odpowiedników w językach europejskich.

Już nawet sam banan - choć popularny na całym świecie, w Afryce występuje w niezliczonej ilości odmian i gatunków. Zatem choć popularny potrafi niezwykle zaskoczyć smakiem, wielkością i kolorem. To co dla każdego Europejczyka kojarzy się z bananem nie ma nic wspólnego z kolorem czerwonym, a takie banany na kontynencie afrykańskim spotkać można. 

Czytaj także: Co zawiera tunezyjska karta dań?

Niezwykły aromat

Kuchnia afrykańska jest też niebywale aromatyczna a to za sprawą szeregu przypraw, które zgodnie z tutejszą modłą dodaje się na początku gotowania, by wydobyć z nich to co najlepsze. 

Polecamy: Jak przygotować tunezyjskie dania?