Jak przygotować tradycyjną zupę miso?

Do przygotowania zupy stosowana jest pasta pod tą samą nazwą.
Jaki jest sekret długowieczności mieszkańców Japonii? Może właśnie jest nim makrobiotyczna zupa miso. Temu popularnemu japońskiemu daniu przypisywane są takie właściwości jak: pozytywny wpływ na układ trawienny, krążenia i system odpornościowy.
/ 20.10.2010 18:46
Do przygotowania zupy stosowana jest pasta pod tą samą nazwą.

Tajemnica dobroczynnej zupy miso, która jak twierdzą niektórzy miała korzystny wpływ na stan pacjentów dotkniętych chorobą popromienną czy cierpiących na schorzenia onkologiczne, leży w popularnych w Japonii bakteriach szczepu koji.

Pasta miso

Do przygotowania zupy niezbędna jest pasta miso, którą również w Polsce można dostać w sklepach ze zdrową żywnością, a już na pewno za pośrednictwem sklepów internetowych. Pasta miso powstaje z rozgniecionej ugotowanej soi połączonej z ryżem lub jęczmieniem. Całość soli się i dodaje bakterie, po czym pasta leżakuje - fermentuje przez około pół roku. Pasta miso może mieć różny kolor poczynając od ciemnobrązowej, a skończywszy na białej - wszystko zależy od rodzaju dodanego zboża i jego udziale procentowym w stosunku do soi.

Jak przygotować zupę miso

Zupą miso będzie każdy wywar warzywny wzbogacony o pastę miso. Zatem można ugotować pokrojone w kostkę warzywa, a po wyłączeniu gazu rozprowadzić w bulionie łyżkę pasty miso. Ważne jest, by zupy wcześniej nie solić, gdyż pasta sama w sobie jest słona.

Trzeba też pamiętać, by pastę rozprowadzić w wywarze dopiero po odstawieniu garnka z ognia. Nie wolno bowiem dopuścić do zagotowania zupy wraz z pastą - wysoka temperatura gotowania z pewnością zabiłaby zdrowe i pożądane bakterie koji.

Polecamy: Sos śliwkowy

Ważna jest również ilość dodawanej pasty - na zupę dla jednej lub dwóch osób należy dodać około jednej łyżki pasty. W przypadku gotowania większej ilości należy pastę dodawać stopniowo.

Czytaj także: Jedzenie pałeczkami

Po około 2 minutach od rozprowadzenia pasty w zupie - danie można podawać. Tuż przed wlaniem zupy na talerz - jeszcze raz ją zamieszaj.

Redakcja poleca

REKLAMA