Jak powstało sushi?

Maki sushi
Jak powstało sushi? Oto droga, jaką przeszło od sfermentowanej ryby, przez uliczny fast-food do wysoko cenionej potrawy podawanej na całym świecie na setki różnych sposobów.
/ 24.05.2012 15:00
Maki sushi

Sushi kojarzy nam się z surową rybą i Japonią. Tymczasem jest to potrwa, która swoje korzenie ma w Chinach i niekoniecznie musi zawierać rybę.

W IV wieku przed Chrystusem pojawiło się nare zushi. To nawet nie potrawa, a metoda konserwowania ryb za pomocą słonego ryżu. Co ciekawe sam ryż nie stanowił wtedy elementu posiłku - służył jedynie do marynowania i nie był spożywany. Nare zushi stało się niezwykle popularne w całej wschodniej części Azji ponieważ tak przygotowane ryby pozostawały świeże nawet przez rok!

W Japonii sushi pojawiło się w VIII wieku. To właśnie Japończycy uczynili ze sposobu konserwowania ryb osobną potrawę. Zaczęto przyrządzać haya zushi, które łączyło ryż i ryby. Wtedy ryż mieszany z octem był podawany z mięsem ryb, warzywami i innymi składnikami.

Zobacz także: Ryż - podstawowy składnik sushi

Pierwowzorem znanego nam dziś sushi jest oshi-sushi. Technika jego przyrządzania została opracowana w Osace. W oshi-sushi głównym składnikiem jest odpowiednio przyrządzony ryż, ryba natomiast ryba stanowi jedynie dodatek. Sushi, które znamy dziś powstało w pierwszej połowie wieku XIX w Tokio. W mieście zaczęły pojawiać się stragany z jedzeniem. Właścicielem jednego z nich był Yohei Hanaka, który pierwszy zaprezentował proste danie znane jako nigri-sushi czyli kawałek ryby podany na kulce ryżu. Kolejnym krokiem w XIX wieku było połączenie ryby, ryżu i wodorostów nori - w takiej formie sushi przetrwało do dziś.

Polecamy artykuł: Nori - ważny składnik sushi

Obecnie do sushi dodaje się również grzyby, warzywa, jajka i tofu. A do przyrządzenia sushi używa się również ryb wędzonych lub grillowanych. Ryby zastępuje się też krewetkami, krabami i innymi owocami morza.

Zobacz także: Temaki sushi - co to za rodzaj sushi?

Redakcja poleca

REKLAMA