Co warto wiedzieć o greckiej oliwie?

Co warto wiedzieć o greckiej oliwie?
Przeciętny Grek spożywa dwa litry oliwy miesięcznie, co daje mu absolutne pierwszeństwo wśród innych narodów. Dba w ten sposób nie tylko o smak potraw, ale i swoje zdrowie.
/ 16.08.2010 13:16
Co warto wiedzieć o greckiej oliwie?

Skarb w wielu odmianach

Grecka oliwa uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Doskonałe warunki klimatyczne i miejscowe odmiany oliwek sprawiają, że oliwa ta jest aromatyczna i wyrazista. Określana jest często jako nieco cięższa od włoskiej czy hiszpańskiej, ale w niczym im nie ustępująca. Rośnie tu ponad 140 milionów drzewek oliwnych, a roczna produkcja wynosi około 40 tysięcy ton oliwy, co daje Grecji trzecie miejsce w produkcji tego złotego skarbu. Większość doskonałych oliw wciąż produkuje się metodami tradycyjnymi, oliwki zbierane są ręcznie, a następnie rozdrabnianie w kamiennych żarnach.

Polecamy: Greckie serowe specjały

Siła w różnicach

Najpopularniejszą grecką odmianą oliwek przeznaczoną do produkcji oliwy jest Koroneiki. Uprawiana jest ona głównie na Krecie, Peloponezie, Cykladach i Wyspach Jońskich. Niewielkie owoce dają oliwę o owocowym, acz lekko pikantnym smaku, znawcy odnajdują w niej posmak migdałów i fig. Wśród innych odmian wyróżnia się Kucurelia i Kunati, obie również rosnące głównie na terenie Peloponezu, a także Lianola, uprawiana na Wyspach Jońskich i wybrzeżu Epiru. Odmiany takie jak Kalamata, Konserwolia, Karidolia i Kolibades przeznaczone są głównie do bezpośredniego spożywania owoców. Grecy kochają i oliwę, i oliwki, dlatego wielość odmian, a co za tym idzie smaków i aromatów, w tym kraju absolutnie nie dziwi.

Balsam dla zmysłów

Dobrą oliwę jada się w Grecji niemal bez przerwy. Wielu Greków zaczyna swój dzień od wypicia łyżki oliwy, co doskonale wpływa na krążenie i przemianę materii. Na stołach w tawernach stoją koszyczki z chlebem i butelki oliwy. Duet ten pozwala spokojnie czekać na zamówione dania. Oliwa jest zresztą w niemal wszystkich daniach, które potem pojawiają się na stole. Otula plastry fety, towarzyszy warzywom z grilla i w sałatkach, marynuje mięsa, pojawia się w zupach i w sosach. Pysznym sosem jest niezwykle popularny ladolemono z oliwy i cytryny, dodawany do sałat i ryb. Oliwę dodaje się również do jogurtów, a nierzadko także i do ciast.

Zobacz także: Jak się jada w Grecji?

Redakcja poleca

REKLAMA