Barolo – wino do piwniczki

Barolo – wino do piwniczki
Król win zwany także winem królów. Barolo - trunek stosunkowo drogi i nadający się do długiego przechowywania w domowej piwniczce.
/ 01.06.2009 09:55
Barolo – wino do piwniczki

Jedno z najbardziej znanych włoskich win, powstaje ze szczepów Nebbiolo. Najlepsze winorośle tej odmiany pochodzą z okolic Alby we włoskim Piemoncie.
Barolo jest intensywnie czerwone, ma bogaty bukiet i jest bardzo wytrawne. Jego zapach przywodzi na myśl truskawki, smołę, róże, fiołki i trufle.

Barolo produkowane w tradycyjny sposób może być ciężkie gdy jest młode. Potrzebuje trochę czasu by dojrzeć – około trzech lat leżakowania, natomiast żeby zasłużyć na miano: riserva – pięciu lat. Najbardziej jednak ceni się Barolo kilkunastoletnie, a nawet dwudziestoparoletnie - im starsze tym droższe. W Polsce dobre Barolo można kupić w cenie od około 100 – 200 złotych i droższe.

Butelkę Barolo należy otworzyć na co najmniej pół godziny przed podaniem, żeby się „zdekantowało”. Barolo najlepiej serwować do jedzenia. Wino drażni kubki smakowe pobudzając apetyt i wzmacniając przyjemność degustowania spożywanych potraw.

Zobacz także: Jak przechowywać otwarte wino?

Włosi twierdzą, że dobre Barolo może pochodzić tylko od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy przestrzegają tradycyjnych metod produkcji. Niektórzy bowiem usiłują skrócić proces fermentacji i dojrzewania wina. W ten sposób powstaje Barolo niskiej jakości. Najbardziej renomowani producenci to: Anzelma, Azelia, Bartolo Mascerello, Luciano Sandrowe, Paolo Scavino, Pio Cesare.

Redakcja poleca

REKLAMA