Prezenty ślubne

Gdy miną chwile uroczystości, stanowiącej początek nowego, wspólnego życia, gdy po ślubnych wojażach staniemy u progu własnego domu, ważne staną się przedmioty...
/ 30.04.2006 20:40

Gdy miną chwile uroczystości, stanowiącej początek nowego, wspólnego życia, gdy po ślubnych wojażach staniemy u progu własnego domu, ważne staną się przedmioty...

Niestety u nas wciąż panuje mało atrakcyjna tradycja obdarowywania Młodych prezentami według własnego uznania. I tym właśnie sposobem Młodzi posiadają trzy żelazka, dwa czajniki, pięć ekspresów do kawy itp. Dlatego też Nowożeńcy chcieliby otrzymać pieniądze, gdyż zapewne dobrze je rozdysponują. Ale niestety niektórzy uważają to za nieeleganckie, dlatego przyszli nowożeńcy powinni, więc zdobyć się na odwagę i przedstawić swoje życzenia za pomocą "listy prezentów".

Lista prezentów ostatnio stała się coraz powszechniejszym obyczajem w Polsce. Młodzi ustalają listę przedmiotów, które chętnie widzieliby je w charakterze ślubnego upominku. Ułożenie listy prezentów ślubnych jest bardzo miłym i eleganckim gestem młodej pary w stosunku do zaproszonych gości. Umożliwia gościom wybranie przedmiotów, o których marzą państwo młodzi, a także uniknięcia długich poszukiwań odpowiedniego prezentu oraz sytuacji powtórzenia upominków. Sporządzając listę prezentów należy pamiętać, aby wpisać znacznie więcej prezentów niż jest zaproszonych gości. Muszą to być przedmioty o różnej wartości tak, aby każdy mógł wybrać prezent zgodnie z zasobnością portfela Lista prezentów jest do wglądu w wybranym sklepie. O jego adresie informuje się przyszłych gości, żeby mogli na miejscu wybrać coś, co chcieliby ofiarować i co leży w granicach ich możliwości finansowych. Gość, który przyjdzie do wskazanego w zaproszeniu sklepu, powinien poprosić sprzedawcę o udostępnienie listy prezentów (z zaznaczonymi cenami) i pokazanie rzeczy, które się na niej znalazły. Kupują, płacą, po czym personel wykreśla przedmiot z listy i zajmuje się dostarczeniem wszystkich upominków pod wcześniej wskazany adres. Ale można także radzić sobie w inny sposób. Narzeczeni sporządzają listę, bliskie im osoby przechowują ją, informując zainteresowanych, jakie przedmioty nie zostały jeszcze kupione. Listy prezentów coraz częściej pojawiają się również w Internecie. Wtedy goście mogą kupić wszystkie przedmioty z listy prezentów ślubnych nie wychodząc z domu.

Prezenty powinno się wręczać młodej parze po jej powrocie z kościoła lub z urzędu, zanim goście zajmą miejsca przy weselnym stole, ale po powitaniu i spełnieniu pierwszego toastu za zdrowie młodej pary. Do upominków należy dołączyć bilecik z nazwiskiem ofiarodawcy. Karta pomoże młodej parze w wysłaniu podziękowania do każdego z ofiarodawców. Pieniądze (zawsze w nie zaklejonej kopercie) przyjmuje od gościa Pan Młody. Nie wypada zaglądać do koperty w obecności dającego. Ostatnio coraz częściej można zaobserwować zwyczaj wręczania prezentów gościom weselnym. Państwo młodzi przygotowują dla swoich gości drobne upominki. Są to najczęściej paczuszki ze słodyczami. Państwo młodzi rozdają łakocie z wielkiego kosza, albo prezenty ustawia się na stołach przy nakryciu każdego gościa. Skromny upominek dla gości jest miłą pamiątką z uroczystości.

Redakcja poleca

REKLAMA