Prezenty dla gości weselnych - bomboniera

Bombonierę wręcza się przede wszystkim członkom rodziny, przyjaciołom i znajomym w podziękowaniu za towarzyszenie młodej parze podczas zaślubin. Ten słodki upominek sprawi, że wszyscy goście na długo zapamiętają uroczystość. Rodzina i znajomi, którzy nie mogli uczestniczyć w przyjęciu, również powinni otrzymać bombonierę, jako dowód wdzięczności za pamięć.
/ 25.10.2006 15:14
Skąd pochodzi bomboniera??
Tradycja bombonier, czyli prezentów, którymi para młoda obdarowuje swoich gości, pochodzi z Włoch, ale jej nazwa powstała we Francji. Król Ludwik XIV fundował zaproszonym na francuski dwór „słodkie” upominki – „bombonierre”, będące pochodnym od słowa „bon bon”, oznaczającego cukierek. Bomboniery ofiarowywane przez monarchę produkowali również znakomici artyści, wykorzystując masę perłową, kość słoniową czy złoto.

Prezenty dla gości weselnych - bomboniera

Komu daje się prezenty?

Bombonierę wręcza się przede wszystkim członkom rodziny, przyjaciołom i znajomym w podziękowaniu za towarzyszenie młodej parze podczas zaślubin. Ten słodki upominek sprawi, że wszyscy goście na długo zapamiętają uroczystość. Rodzina i znajomi, którzy nie mogli uczestniczyć w przyjęciu, również powinni otrzymać bombonierę, jako dowód wdzięczności za pamięć. Poza tym drobnostka może sprawić, że goście poczują się dowartościowani. Wręczając zaproszonym prezent podkreślicie, jak ważna była ich obecność w dniu waszego ślubu.

Kiedy dać bombonierę?
Prezenty wręcza się albo na początku wesela, ustawiając je przy nakryciach na stole, albo w trakcie przyjęcia rozdając gościom osobiście. Upominki układa się w udekorowanym lawendą i białymi piórkami koszu. Można poprosić znajome dzieci, aby po ceremonii zaślubin, podczas gdy małżonkowie przyjmują kwiaty i życzenia, obdarowali przybyłych gości. Częściej jednak prezenty ustawia się na stołach przy nakryciu każdego gościa.

Jakie prezenty przygotować dla gości?
Najbardziej popularne są małe pudełeczka wykonane z papieru, srebra, porcelany lub szkła. Mogą to być również małe, uszyte z tiulu, koronki i innych delikatnych materiałów. Oba rodzaje zawierają słodycze – symbol szczęścia, dobrobytu i pomyślności, np. migdały w cukrowej polewie, orzechy, czekoladki, lub cukierki w kształcie serc. Decydując się na słodkości dla gości należy pamiętać, by wybrać takie, które nawet w wysokiej temperaturze nie zmienią konsystencji. Niektórzy nowożeńcy ofiarowują zaproszonym bardziej praktyczne upominki, np. cukiernice, ramki do zdjęć, szkatułki, popielniczki, srebrne łyżeczki lub filiżanki.

Migdały
Liczba słodyczy w prezenciku nie może być przypadkowa. Bomboniera powinna zawierać 5 migdałów, które symbolizują tyle samo życzeń: szczęście, długowieczność, bogactwo, cudowne dzieci i zdrowie. W Europie kolor migdałów jest ściśle związany z rodzajem uroczystości. Białe pasują na ślub i wesele, zielone, symbolizujące długowieczność, wręcza się gościom podczas przyjęcia zaręczynowego, a różowe, białe lub niebieskie – w czasie urodzin i chrzcin. Migdały są również odpowiednim prezentem dla rodziny, która świętuje z nami rocznicę ślubu. Te w srebrnej polewie układa się na stołach w 25-lecie pożycia małżeńskiego, a w złotej na 50-lecie.

Aniołki
Oryginalnym pomysłem na prezent dla gości są sympatyczne, gliniane figurki ze skrzydełkami. Kolorowe aniołki o wesołych buźkach przedstawiają młodą parę. Oprócz tradycyjnych ślubnych strojów, doczepia się im muszki, welony i kwiaty. Na prośbę narzeczonych, figurki mogą odzwierciedlać ich postacie: nosić okulary i smoking jak pan młody lub mieć niebieskie oczy i długi welon jak panna młoda. Narzeczeni otrzymują do zaakceptowania wypieczone aniołki. Jeśli się spodobają przygotowuje się anielskie zastępy. Do „anielskich par” doczepia się kartkę z podziękowaniami, imionami młodych i datą ich ślubu.