Umowa o praktyki absolwenckie

Umowa o praktyki absolwenckie
Większość kierunków studiów wymaga od studentów odbycia praktyk. Stanowią one uzupełnienie edukacji teoretycznej poprzez pracę związaną ze studiowanym kierunkiem.
/ 08.04.2010 16:12
Umowa o praktyki absolwenckie

Praktyki absolwenckie mają pomóc osobom kończącym edukację w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Ich zasady ustala ustawa o praktykach absolwenckich, która weszła w życie 28 sierpnia 2009 roku. Zgodnie z nią umowa o praktyki jest umową cywilnoprawną, przez co nie regulują jej przepisy Kodeksu pracy.

Kto może być praktykantem i przez ile czasu?

Zgodnie z nową ustawą praktyki mogą odbywać wszyscy ci, którzy ukończyli gimnazjum, a nie przekroczyli wieku 30 lat. Warto zauważyć, że taka osoba nie musi posiadać statusu ucznia/studenta. Długość odbywanej praktyki nie może jednorazowo przekroczyć 3 miesięcy, co nie wyklucza możliwości odbycia kilku 3-miesięcznych praktyk.

Czy na praktykach można zarobić?

Zgodnie z ustawą praktyki mogą być odpłatne i nieodpłatne. Maksymalne wynagrodzenie za wykonywaną pracę nie może przekroczyć 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale od tej sumy należy odprowadzić składkę na podatek dochodowy.

Praktykant czy bezrobotny?

Jeżeli przed rozpoczęciem praktyk zarejestrowałeś się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny, to podczas praktykowania możesz dalej pozostawać w rejestrze. Poza tym nie odbiera ci to prawa do zasiłku dla bezrobotnych o ile pensja nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jakie prawa przysługują praktykantom?

Do podpisujących ją odnosi się tylko kilka przepisów z Kodeksu pracy. To te dotyczące czasu pracy i dyskryminacji. Absolwent nie będzie mógł pracować dłużej niż osiem godzin na dobę, będzie miał także prawo do przerwy w pracy i nie będzie mógł odbywać praktyki w nocy. Tu jednak pojawiają się wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę, że nigdzie w ustawie nie zapisano, w jaki sposób pracodawca będzie prowadził ewidencję czasu pracy absolwenta podczas praktyk. Także kwestie dotyczące dnia wolnego z powodów rodzinnych, usprawiedliwiania nieobecności i spóźnień oraz ewentualnego "odpracowania" zaległości pozostają nieuregulowane. Warto także zauważyć, że praktykanci w świetle ustawy nie podlegają ubezpieczeniu.

Przeczytaj też o wolontariacie.

Sama ustawa ma obowiązywać czasowo do 2012 roku. Wtedy zostanie oceniona jej przydatność.

Redakcja poleca

REKLAMA