Staż z urzędu pracy a ciąża

Obecnie jestem na stażu, który w całości jest finansowany przez urząd pracy. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy moja umowa stażowa przedłuża się do dnia porodu? Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Staż z urzędu pracy a ciąża

Niestety, przedłużenie zatrudnienia do dnia porodu dotyczy jedynie umowy o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się podczas ciąży. Taką konstrukcję przyjął polski ustawodawca w kodeksie pracy. Pomimo że w polskim porządku prawnym występują jeszcze inne umowy, takie jak umowa o dzieło, umowa zlecenie czy właśnie umowa stażowa, ustawodawca postanowił, że ochroną przed zwolnieniem objęte będą tylko kobiety, które mają zawartą umowę na czas określony, a okres jej trwania upływa przed dniem porodu.

Polecamy: Podstawowe prawa pracownic kobiet w ciąży

A zatem stypendium stażowe również będzie wypłacane tylko do czasu trwania umowy stażowej, a nie do dnia porodu.

Wynika z tego, że jako osoba pozostająca na stażu z urzędu pracy nie ma Pani prawa do przedłużenia tej umowy. Co więcej, nie ma też Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby odbywające staż z Urzędu Pracy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym osobom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Zobacz także: Urlop macierzyński

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 lata temu
Proszę o Pomoc!!! Jestem na stażu od 2 Marca a kończy mi się 2 września, a jestem w cięży i termin porodu mam na 19 sierpnia. po stażu pracodawca powinien mnie zatrudnić czy bedzie mi się należało macierzyńskie ?
/3 lata temu
Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dosc zawila dlatego bardzo zalezy mi na jakiejkolwiek pomocy. Jestem na stazu z UP. W umowie mam zagwarantowane 9 miesiecy stazu i 9 miesiecy pozniejszego zatrudnienia. Obecnie pozostaly mi dwa miesiace stazu a po jego zakonczeniu pracodawca zamyka dzialalnosc i musi nastapic kasacja czyli zamiana pracodawcy za ktora odpowiada równiez UP. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy o czym jeszcze nie poinformowalam UP. Jakie prawa moga mi przyslugiwac i co powinnam w tej sytuacji zrobic?
/3 lata temu
Witam. Jestem na stażu od 02.03.2014 roku staż nam do końca listopada jestem w drugim miesiącu ciązy i wyznaczona data porodu to 17 listopada. Czy bedzie mi przysługiwał urlop macieżyński jeżeli urodzę jeszcze na stażu?Dodam jeszcze, że po stażu mój pracodawca musi mnie zatrudnic na minimum 3 miesiące. Proszę o szybką odpowiedz i z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (2)