Przerwy w pracy - dla kogo, jaki wymiar

przerwa, prawo pracy, kobieta fot. Dreamstime
Wprowadzenie godzinnej przerwy na lunch nie likwiduje prawa do 15-minutowej przerwy wynikającej z kodeksu pracy.
/ 10.12.2012 10:38
przerwa, prawo pracy, kobieta fot. Dreamstime
Jestem księgową. Kiedy wychodzę na obiad, szefowa zawsze okazuje niezadowolenie z tego powodu. Mam pytanie – czy przysługuje mi przerwa na posiłek i jak długa?
Danuta R., Rzeszów


Tak. Każdy pracownik, zatrudniony co najmniej 6 godzin dziennie, ma prawo do 15-minutowej przerwy w czasie pracy. Mówi o tym art. 134 kodeksu pracy. Przepisy nie precyzują, na co może być ona wykorzystana.

Pracodawca ma prawo wprowadzić dodatkową przerwę w pracy (na lunch lub załatwienie spraw osobistych przez pracownika) trwającą nie dłużej niż 60 minut dziennie. Nie przysługuje za nią wynagrodzenie i nie jest wliczana do czasu pracy.

Dłuższe przerwy w pracy przysługują osobom niepełnosprawnym. Mają one prawo do dodatkowych 15 minut na gimnastykę lub wypoczynek. Muszą jednak przedstawić pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności od lekarza orzecznika ZUS-u.

Prawo do przerw mają także osoby pracujące przy komputerze. Jeżeli co najmniej połowę przepracowanych w ciągu dnia godzin spędzają przed monitorem, po każdej godzinie mogą zrobić 5-minutową przerwę. Wszystkie te przerwy są wliczane do czasu pracy.

Warto wiedzieć
Kobieta karmiąca dziecko piersią, ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, a gdy karmi więcej niż jedno dziecko – do dwóch przerw po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy mogą być łączone.

Polki o pracy - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA