Przerwa w pracy

Przerwa w pracy fot. Fotolia
Dodatkowa godzinna przerwa wyznaczona przez pracodawcę nie anuluje przerwy wynikającej z przepisów prawa.
/ 07.02.2013 09:53
Przerwa w pracy fot. Fotolia
W mojej firmie często dochodzi do nieporozumień z kierownikiem w kwestii przerwy na obiad. Jak tę sprawę normują przepisy prawa?
Dominika R., Białobrzegi

Zgodnie z przepisami prawa pracownik zatrudniony co najmniej 6 godzin dziennie, ma prawo do 15-minutowej płatnej przerwy. Może z niej skorzystać w dowolnym momencie dnia, chyba że ze względu na charakter pracy, czas rozpoczęcia przerwy został przez kierownictwo firmy z góry określony.

Pracodawca ponadto ma prawo wprowadzić jedną przerwę trwającą nie dłużej niż 60 minut, której nie wlicza się do czasu pracy. Może być ona przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa na gimnastykę lub wypoczynek. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest pokazanie pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez lekarza orzecznika ZUS.

Prawo do przerw mają także osoby pracujące przy komputerze. Każdy, kto co najmniej połowę przepracowanych w ciągu dnia godzin spędza przed monitorem, może co godzina wypoczywać przez 5 minut.

Mamy, które wróciły do pracy z urlopu macierzyńskiego, mają prawo do przerwy na karmienie. W ciągu dnia przysługuje:
  • 30 minut w razie zatrudnienia od 4 do 6 godzin (45 minut – gdy pracownica karmi więcej niż jedno dziecko).
  • 2 x 30 minut
– przy pracy od 6 do 8 godzin.

Aby skorzystać z przerwy, pracownica powinna złożyć stosowne oświadczenie. Ale musi liczyć się z tym, że pracodawca może zażądać zaświadczenia lekarskiego.

Przerwa w pracy przysługuje także pracownikom młodocianym. Wynosi 30 minut, jeśli dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 4,5 godziny.