Oryginalne kierunki studiów

Masz nietypowe pasje, chcesz przeżyć przygodę lub wyróżnić w gronie znajomych? Jeżeli tak, to masz do tego okazję wybierając sobie ciekawy kierunek studiów.
/ 08.04.2010 15:50

Fot. Fotolia

Jako studenci mamy do wyboru bardzo dużą liczbę kierunków, które możemy studiować. Jednakże o wielu z nich nie słyszeliśmy. Są to dość specyficzne kierunki, często o bardzo wąskim zakresie tematycznym. Do tego występują tylko na niektórych uczelniach i oferują bardzo mało miejsc dla studentów. To wszystko powoduje, że są bardzo mało znane, a zarazem niezwykle oryginalne.
Oto niektóre z nich:

1) Akustyka. Kierunek prowadzony przez Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia na tym kierunku odbywają się na dwóch specjalizacjach: Protetyce słuchu i ochronie przed hałasem oraz Reżyserii dźwięku. Absolwenci tych studiów to wysokiej klasy specjaliści, których wiedza i umiejętności znakomicie przystają do coraz bardziej wymagającego rynku pracy.

2) Patrologia. Kierunek ten jest wykładany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Celem studiów w ramach ogólnego wykształcenia historycznego (program studiów obejmuje przedmioty podstawowe i kierunkowe zgodnie ze standardami kształcenia na kierunku Historia) jest zapoznanie się z literaturą, jaką w dzieje świata wniosło chrześcijaństwo pierwszych wieków. Na tym kierunku masz szansę zapoznać się z językiem łacińskim i greckim.

Polecamy: Przyszłościowe kierunki studiów

3) Muzykologia kościelna. Kierunek ten jest wykładany na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Program zajęć obejmuje zarówno elementy teoretyczne jak i praktyczne dotyczące muzyki. Studenci mają szansę nauczyć się grania na takich instrumentach jak organy i fortepian.

Studia w tej specjalności przygotowują do zawodu muzykologa, krytyka muzycznego, redaktora w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, czy też do podjęcia pracy w bibliotekach muzycznych, organisty kościelnego, animatora życia muzycznego w różnych ośrodkach.

4) Ochrona Odgromowa i Przepięciowa. Ten kierunek jest dostępny na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Elektronicznym w ramach studiów podyplomowych. Studia pozwalają zapoznać się z najnowszymi technikami ochrony budynków i urządzeń elektrycznych przed zagrożeniem związanym z wyładowaniami atmosferycznymi.

5) Zarządzanie parafią oraz instytucjami kościelnymi. Są to studia podyplomowe dostępne w ofercie nauczania Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów absolwent będzie posiadał wiedzę i podstawowe umiejętności na temat zarządzania wszelkimi instytucjami kościelnymi, a także posiądzie wiedzę dotyczącą form pracy duszpasterskiej i organizacyjnej.

6) Nowoczesne Metody Prowadzenia Stada Bydła Mlecznego. Taki przedmiot można znaleźć w ofercie studiów podyplomowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Studia adresowane są do absolwentów wyższych uczelni rolniczych i o profilu biologicznym prowadzących lub przygotowujących się do prowadzenia stada bydła mlecznego, pracowników doradztwa rolniczego bezpośrednio współpracujących z hodowcami, pracowników służb doradczych zakładów mleczarskich.

Polecamy: Jak zmienić kierunek studiów i uczelnie - krok po kroku

7) Pies i jego rola w społeczeństwie. Ten kierunek jest możliwy w zakresie studiów podyplomowych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W kwestii zakresu nauczania jego nazwa mówi sama za siebie. Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z zasadami wychowu, utrzymania i hodowli psów, umiejętnego określenia predyspozycji behawioralnych i możliwości ich kształtowania.

8) Życie wśród kwiatów. Podobnie jak powyższe kierunki także i ten można studiować na SGGW w Warszawie na studiach podyplomowych. Zajęcia mają rozwijać kreatywność słuchaczy i uczyć wykorzystania roślin jako tworzywa plastycznego. Będą prowadzone przez specjalistów od roślin ozdobnych, architektów krajobrazu, architektów wnętrz oraz plastyków.

9) Neurobiopsychologia. Jest to specjalność w ramach kierunku psychologia na Uniwersytecie Gdańskim. Program zajęć psychologii został wzbogacony o zajęcia między innymi z zakresu biologii, genetyki, neuropsychologii już od pierwszego roku studiowania.

Absolwenci specjalności neurobiopsychologia posiadają szerokie możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy w rozległych obszarach zatrudnienia, m.in. w charakterze neuropsychologów, w placówkach służby zdrowia, placówkach naukowo - badawczych, ośrodkach terapii uzależnień czy laboratoriach biomedycznych.

Przeczytaj też o przyszłościowych kierunkach studiów