Obowiązki organów administracji wobec kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży
Nie każda kobieta wie, że organy administracji i samorządu mają pewne określone obowiązki, których muszą dopełnić przy wykonywaniu swoich zadań z zakresu pomocy kobietom w ciąży.
/ 28.09.2016 09:10
Kobieta w ciąży

Ustawa z dnia z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży stanowi bowiem, że organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są obowiązane do zapewnienia kobietom w ciąży opieki medycznej, socjalnej i prawnej w szczególności poprzez:

  • opiekę prenatalną nad płodem oraz opiekę medyczną nad kobietą w ciąży,
  • pomoc materialną i opiekę nad kobietami w ciąży, znajdującymi się w trudnych warunkach materialnych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej,
  • dostęp do szczegółowych informacji na temat uprawnień, zasiłków i świadczeń przysługujących kobietom w ciąży, matkom, ojcom oraz ich dzieciom oraz do informacji dotyczących instytucji i organizacji pomagających w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i społecznych, a także zajmujących się sprawami przysposobienia.

Polecamy: Szczególne warunki pracy kobiet

Szczególny nacisk kładzie się w przypadku ciąży na badania lekarskie, nie tylko te podstawowe ale przede wszystkim prenatalne. Ustawa stanowi, że organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego, w zakresie swoich kompetencji określonych w przepisach szczególnych, są zobowiązane zapewnić swobodny dostęp do informacji i badań prenatalnych, szczególnie wtedy, gdy istnieje podwyższone ryzyko bądź podejrzenie wystąpienia wady genetycznej lub rozwojowej płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu.

Organy administracji rządowej lub samorządu terytorialnego są zobowiązane zapewnić obywatelom swobodny dostęp do metod i środków służących dla świadomej prokreacji.

Zobacz także dział: Ciąża i prawo