Nadgodziny - zasady pracy w godzinach nadliczbowych

Nadgodziny - zasady pracy w godzinach nadliczbowych fot. Fotolia
Czy zawsze musisz się zgadzać na pracę po godzinach?
Milena Oszczepalińska / 09.01.2015 06:27
Nadgodziny - zasady pracy w godzinach nadliczbowych fot. Fotolia
Jedne z nas uwielbiają swoje prace i mogłyby pozostawać w biurach do późnych godzin nocnych, a inne nie są tak ochocze i z utęsknieniem  wypatrują momentu, kiedy będą mogły wyjść do domu lub na inne zajęcia. Nie zawsze jednak możemy wychodzić zgodnie z grafikiem. Być może nieraz słyszałyście złowieszcze "Dziś musisz skończyć ten projekt, zostajesz dłużej w pracy". Czy szef ma prawo tego od nas żądać? Sprawdźmy!

Kiedy mamy obowiązek zostać w pracy po godzinach?

Istnieją konkretne przypadki, kiedy pracodawca może oczekiwać od nas, że będziemy pracować dłużej niż wynosi nasz wymiar czasu pracy. Są to następujące sytuacje:
  • pracodawca ma akurat teraz szczególne potrzeby, jest wyjątkowy czas w firmie i praca musi być wzmożona i wydłużona (gdyż jest np. sezon);
  • istnieje konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ratowania życia lub zdrowia, usunięcia jakiejś awarii, ochrony mienia, ochrony środowiska.

Zasady wyznaczania godzin nadliczbowych w pracy

Istnieje kilka warunków dotyczących pracy w nadgodzinach. Pracodawca nie może ustalać ich kiedy chce i w dowolnym wymiarze.
  • W całym roku kalendarzowym nie można zmusić pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych, których liczba przekracza 150 godzin.
  • Liczba nadgodzin może być zwiększona do 416 godzin na rok, jeżeli stosowny zapis znajdzie się w umowie o pracę, regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym.
  • Pracodawca nie może z góry zakładać, że pracownik w jakimś przyszłym okresie będzie pracował w godzinach nadliczbowych i zwyczajnie zwiększyć mu liczbę godzin do przepracowania w kolejnym tygodniu. Jeżeli pracodawca wcześniej wie, że za jakiś czas będzie miał wzmożone potrzeby, powinien o to zadbać, zatrudniając dodatkową osobę. Nadgodziny stosowane są wówczas, gdy ta wzmożona praca pojawia się nagle i natychmiast potrzebne jest większe zaangażowanie pracowników.

Czy zawsze trzeba zgadzać się na nadgodziny?

Jeżeli nie jesteś kobietą w ciąży, osobą młodocianą, nie masz pod opieką dzieci poniżej 4 lat, nie pracujesz w warunkach szkodliwych dla zdrowia i nie jesteś niepełnosprawna, masz obowiązek zastosować się do polecenia szefa, który nakazuje ci pozostanie w pracy po godzinach. Obowiązek ten wynika z przepisów kodeksu pracy.

Pracownik ma obowiązek dbać o zakład pracy i o jego dobro. Odmowa spełnienia obowiązku pozostania w pracy w godzinach nadliczbowych jest równoznaczna z niezastosowaniem się do obowiązków służbowych i może być podstawą do rozwiązania z danym pracownikiem umowy o pracę.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA