Kontrakt managerski - warunki i korzyści z takiej pracy

Kontrakt managerski - warunki i korzyści z takiej pracy fot. Fotolia
Kto może czerpać korzyści z takiej formy zatrudnienia?
Milena Oszczepalińska / 13.03.2015 06:18
Kontrakt managerski - warunki i korzyści z takiej pracy fot. Fotolia

Zdarza się, że osoby pracujące jako menadżerowie, nie posiadają standardowej umowy o pracę, ale tzw. kontrakt managerski. Czym charakteryzuje się taka umowa i w jakich przypadkach jest to najbardziej korzystna forma zatrudnienia? Sprawdźmy!

Czym jest kontrakt managerski?

Kontrakt managerski nie jest stosunkiem pracy, jest umową cywilnoprawną. A to oznacza, że osoba, która pracuje na podstawie kontraktu managerskiego nie jest objęta Kodeksem Pracy i wynikającymi z niego obowiązkami oraz przywilejami.

Zasady, na jakich opiera się praca na kontrakcie określane są każdorazowo na umowie zawieranej przez pracodawcę i pracownika. Sprawy, które nie są uregulowane w takich umowach, rozstrzygane są na podstawie przepisów cywilnych, a nie tych zawartych w Kodeksie Pracy.

Kto może pracować na podstawie kontraktu managerskiego?

Kontrakt managerski nie jest dla każdego. Już sama jego nazwa sugeruje, że jest on przeznaczony wyłącznie dla kadry managerskiej. Osoby pracujące na takich stanowiskach potrzebują często mieć bardziej elastyczny system pracy, a nie, jak w przypadku umowy o pracę, stałych 8 godzin dziennie, a zatrudnienie na kontrakcie faktycznie taką elastyczność pracy umożliwia.

Elastyczność godzin pracy jest bardzo istotna dla managerów zajmujących najwyższe stanowiska w firmie, ponieważ ich zadaniem jest przede wszystkim kontakt z innymi ludźmi - klientami, przedsiębiorcami. Wiadomo, że takie spotkania bywają często w godzinach popołudniowych i trudno z góry przewidzieć, ile będą trwały. A przecież to często dzięki takim właśnie spotkaniom firma zdobywa nowe środki finansowe i rośnie w siłę. Managerowie są osobami, od których wiele zależy - w tym pozycja i rozwój firmy, dlatego mają też dodatkowe uprawnienia.

Jakie są zalety pracy na kontrakcie managerskim?

Kontrakt managerski zapewnia wiele swobód, takich jak:
  • brak stałych godzin pracy
  • brak ściśle unormowanego wymiaru czasu pracy;
  • brak konieczności przebywania w określonym miejscu w czasie pracy
Oprócz tego zaletą, prawdopodobnie najważniejszą, jest wyższa pensja. Ponieważ pracownik na kontrakcie nie ma umowy o pracę, dla pracodawcy oznacza to znacznie niższe koszty zatrudnienia i możliwość wypłacania wyższej pensji. Korzyść finansowa płynąca z pracy na kontrakcie managerskim jest zwykle na tyle wysoka, że wynagradza pracownikowi brak posiadania stosunku pracy, a tym samym brak wynagrodzenia za urlop czy innych podobnych przywilejów pracowników etatowych.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA