Jak pisać CV

kobieta, uśmiech, dokumenty, praca
Przedstawiamy świetny poradnik dla wszystkich zainteresowanych zdobyciem wymarzonej pracy. Sprawdzone sposoby na to, jak pisać CV i list motywacyjny!
/ 28.11.2008 15:09
kobieta, uśmiech, dokumenty, praca
Przedstawiamy świetny poradnik dla wszystkich zainteresowanych zdobyciem wymarzonej pracy. Książka Martina Johna Yate’a „Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej” zawiera praktyczne i sprawdzone sposoby na typowe (i nietypowe) pytania przyszłych pracodawców. Oto pierwszy fragment dotyczący zasad pisania CV:

W dzisiejszych czasach przyszli pracodawcy nieustannie wypytują o różne szczegóły związane z naszą wcześniejszą pracą. Zakładają, że w nowej będziesz równie dobry (lub równie słaby) jak w poprzedniej, toteż przykłady, jakie podasz, zadecydują o twoim losie. Dlatego też musisz przeanalizować swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiedzieć na tego rodzaju pytania.

Czytając ten rozdział dowiesz się, jak dobierać przykłady rozwiązanych problemów, zrealizowanych projektów i własnych dokonań, aby zrobić wrażenie na każdym pracodawcy. Kiedy wykonasz ćwiczenia z tego rozdziału i jednocześnie będziesz kontynuował swoje poszukiwania, pogłębiona wiedza o sobie i wzmocniona odwaga pomogą ci dostrzec nowe możliwości pracy. Będziesz miał także dobre CV, świadczące o twoich wysokich kwalifikacjach. Dwie pieczenie przy jednym ogniu.

CV jest oczywiście bardzo ważne i są dwie sprawy, które musisz wiedzieć: po pierwsze, będziesz go potrzebował, a po drugie, nikt nie zechce go przeczytać. Zazwyczaj osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną nie są do niej zbyt dobrze przygotowane i zapewne podchodzą do niej równie niechętnie jak ty, robią więc wszystko, żeby jak najszybciej pozbyć się kłopotu. Dlatego CV najczęściej służy do decydowania o odrzuceniu kandydata, a nie o zakwalifikowaniu. Dlatego twoje musi spełnić wszystkie wymagania wszystkich ludzi.
Kolejnym płotem do przeskoczenia jest unikanie zawodowego żargonu w CV. Zazwyczaj pierwszą osobą, która ogląda twoje CV, jest ktoś z działu kadr. Dział ten zajmuje się doborem ludzi na różnego rodzaju stanowiska i trudno oczekiwać, żeby dysponowano tam wiedzą z każdej dziedziny, reprezentowanej w danej firmie, oraz znajomością fachowej terminologii. Z tego powodu twoje CV musi być krótkie, łatwe w czytaniu i zrozumiałe, napisane słowami znanymi czytającemu i będącymi w powszechnym użyciu. Najważniejsze, abyś prezentował się w nim jako osoba umiejąca rozwiązywać problemy.

Zasadniczo rozdział ten pokazuje, jak napisać przekonujące CV, ale jego głównym zadaniem jest pomoc, by dobrze wypaść w rozmowie kwalifikacyjnej. Uda ci się to wówczas, kiedy ocenisz swoje umiejętności zawodowe wedle zamieszczonych tu ćwiczeń. Bardzo możliwe, że odkryjesz w sobie takie umiejętności i dokonania, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. W CV przedstaw tylko niewielką ich część; pozostałymi posłużysz się w rozmowie kwalifikacyjnej, aby rozłożyć prowadzących ją na łopatki.

Dobrym punktem wyjścia jest nazwa obecnego lub ostatniego stanowiska pracy. Zapisz ją. Następnie wynotuj wszystkie inne nazwy, których używa się na określenie tego zajęcia. Kiedy skończysz, w trzech lub czterech zdaniach opisz zadania związane z tą pracą. Nie namyślaj się długo, pisz to, co przychodzi ci na myśl. Nazwy i opisu nie ryjesz w kamieniu – tekst ten jest zaledwie początkiem ćwiczeń w konstruowaniu CV. Będziesz zaskoczony tym, co napisałeś; lepiej to brzmi, niż myślałeś.
Wszystkie atrybuty, które odkryjesz i rozwiniesz w poniższych ćwiczeniach, mają duże znaczenie dla pracodawcy. Posiadasz wiele pożądanych cech, a poniższe ćwiczenia pomogą ci je ujawnić i odpowiednio opakować.

Jeśli masz już napisane CV i chcesz tylko wiedzieć, czy jest dobre, sprawdź, czy jest zgodne z następującymi podstawowymi zasadami.
Zasada pierwsza:
Używaj najbardziej ogólnych nazw zajęć. Przecież zależy ci na pracy, a nie na gromadzeniu tytułów. Zarzuć sieć jak najszerzej. Posłuż się określeniem sugerującym jedynie dziedzinę, którą się zajmujesz, jednak na tyle nieprecyzyjnym, żeby sprowokowało bardziej szczegółowe pytania. Jednym ze sposobów niejasnego formułowania nazwy zajęcia jest dodanie terminu „specjalista” (np. specjalista komputerowy, specjalista w dziedzinie administracji, specjalista ds. produkcji).
Zasada druga: Jeśli musisz wymienić swoje oczekiwania związane z danym zajęciem, przedstaw to, co ty możesz robić na tym stanowisku. Nie mów, czego oczekujesz od pracodawcy.
Zasada trzecia: Nie ujawniaj swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Jeśli zarabiasz za mało lub za dużo, to możesz znaleźć się na przegranej pozycji, zanim jeszcze podjąłeś rozmowę. Z tej samej przyczyny nie wspominaj o tym, ile byś chciał zarabiać.
Zasada czwarta: Pamiętaj, że ludzie bardzo lubią być mile zaskakiwani. Teraz pokaż tylko trochę skarbów na przynętę, niech prowadzący rozmowę kwalifikacyjną odkryje prawdziwe diamenty.
Zasada piąta: Staraj się zmieścić CV na jednej stronie, a zrób wszystko, żeby nie zajęło więcej niż dwie strony. Nikt nie czyta długich biografii, bo są nudne, a każda firma boi się, że jeśli wpuści gadułę, nigdy się go nie pozbędzie.
cv01.jpgZasada szósta: Twoje CV musi być wydrukowane.
Zasada siódma: Na koniec podkreśl swoje osiągnięcia i umiejętność rozwiązywania problemów. Postaraj się, aby twoje CV było możliwie najbardziej ogólne.

Martin John Yate

Skróty i podkreślenia pochodzą od redakcji.

Powyższy fragment pochodzi z książki „Nie daj się zaskoczyć na rozmowie kwalifikacyjnej. Wygodne odpowiedzi na niewygodne pytania”, Wydawnictwo Aha!, Łódź 2006