Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego czy choroby.

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego czy choroby.

Pracodawca, który będzie chciał zastąpić pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, będzie mógł zatrudnić inną osobę na czas tej konkretnej nieobecności. Ze względu na przewidywany czas zakończenia trwania umowy (poprzez powrót do pracy zastępowanego pracownika) do umowy o pracę na zastępstwo stosuje się zasady dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Tak jak w przypadku pozostałych umów o pracę, także umowa o pracę na zastępstwo powinna - obok elementów specyficznych dla tej umowy - zawierać także wszystkie elementy standardowej umowy o pracę tzn. określać miejsce pracy, wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia, termin rozpoczęcia pracy itd.

Warunki zatrudnienia określone w umowie o pracę na zastępstwo mogą się różnić od warunków zatrudnienia zastępowanego pracownika. Z istoty zastępstwa wynika, że umowa o pracę na zastępstwo powinna określać ten sam rodzaj pracy (stanowisko) co rodzaj pracy zastępowanego pracownika. Umowa o pracę na zastępstwo może określać inny wymiar czasu pracy i inną wysokość wynagrodzenia za pracę aniżeli umowa o pracę pracownika, który zostaje zastąpiony.

Pracodawca może zawierać z pracownikiem nieograniczoną liczbę kolejnych umów na zastępstwo. Istotne jest, aby istniała faktyczna potrzeba zastępstwa nieobecnego pracownika.

Każda ze stron może w dowolnym czasie rozwiązać umowę na zastępstwo za 3-dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na zastępstwo i umowa na czas określony różnią się zakresem ochrony stosunku pracy zatrudnionych na ich podstawie kobiet w ciąży. W przypadku umowy na zastępstwo nie stosuje się bowiem przepisów gwarantujacych przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu, gdy termin zakończenia umowy przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Rozwiązuje się z upływem czasu na jaki była zawarta.
Tym utworem Natalia Przybysz przyznała się do aborcji. Posłuchaj
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
Gość We-Dwoje.pl/2 lata temu
Pracuje na umowe o zastepstwo pracownika w wieku przedemerytalnym, przebywajacego na zwolnieniu lekarskim. Co w przypadku kiedy dany pracownik zdecyduje sie przejsc na emeryture? Moja umowa wtedy wygasnie?
Gość We-Dwoje.pl/6 lat temu
Chcialabym się dowiedzieć, czy będac na umowie na zastępstwo, w przypadku powrotu pracownika zastępowanego do pracy, pracodawca jest zobowiazany mi wręczyc wypowiedzenie, czy też jest to jasne i moja umowa po prostu wygasa i nie muszę dostać wypowiedzenia?
Aleksandra_26/3 lata temu
Witam zostałam zatrudniona na umowę na zastepstwo jako nauczyciel pracuję już 5 miesiąc i w czerwcu pracownik który jest przeze mnie zastępowany urodzi i przejdzie na urlop macierzyński ja niestety dowiedziałam się że niestety umowe mam do końca maja bo wraca jakiś inny pracownik który był na zdrowotnym. Jestem troche zaskoczona bo etat pracownika będącego na urlopie zdrowotnym ma kto inny i moje godziny nie kolidują z tamtym etatem. Wiem że umowe na zastępstwo można wypowiedzieć w ciągu 3 dni. Ale czy w związku z tą sytuacją że pracownik którego nie zastępuję nie wraca - mam jakieś inne rozwiązania aby się uchronić. Czy wypowiedzenie to powinno mieć uzasadnienie dla mojej korzyści. Nie chciałabym mieć potem świadectwa pracy i rozwiązania za wypowiedzeniem bez uzasadnienia. Przy szukaniu następnej pracy i wysyłaniu aplikacji będzie to dość nie jasne i może wzbudzać niepokój u osób które nie znają mojej osoby ani sytuacji. Proszę o pomoc. Czy mogę jeszcze coś zrobić. Jak najlepiej to rozegrać.
POKAŻ KOMENTARZE (12)