Przyczyny unieważnienia małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa oznacza zniweczenie z mocą wsteczną wszystkich skutków małżeństwa. Wyjątkiem jest status dzieci pochodzących z małżeństwa unieważnionego – zachowują one status dzieci pochodzących z małżeństwa.

Unieważnienie małżeństwa oznacza zniweczenie z mocą wsteczną wszystkich skutków małżeństwa. Wyjątkiem jest status dzieci pochodzących z małżeństwa unieważnionego – zachowują one status dzieci pochodzących z małżeństwa.

Wyrok sądu unieważniający małżeństwo powoduje daleko idący skutek, który polega na tym, że związek małżeński traktowany jest tak, jakby nie istniał od początku.

Nie można unieważnić małżeństwa po jego ustaniu. Nie dotyczy to jednak unieważnienia z powodu pokrewieństwa między małżonkami oraz z powodu pozostawania przez jednego z małżonków w chwili zawarcia małżeństwa w zawartym poprzednio związku małżeńskim.

Orzekając unieważnienie małżeństwa, sąd orzeka także, czy i który z małżonków zawarł małżeństwo w złej wierze. Za będącego w złej wierze uważa się małżonka, który w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o okoliczności stanowiącej podstawę jego unieważnienia.

Do skutków unieważnienia małżeństwa w zakresie stosunku małżonków do wspólnych dzieci oraz w zakresie stosunków majątkowych między małżonkami stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodzie, przy czym małżonek, który zawarł małżeństwo w złej wierze, traktowany jest tak, jak małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego.

Małżeństwo może być unieważnione tylko z następujących przyczyn:
  • Wiek. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków.
  • Pozostawanie we wcześniej zawartym małżeństwie.
  • Ubezwłasnowolnienie całkowite. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie. Unieważnienia małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia może żądać każdy z małżonków.
  • Choroba psychiczna. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
  • Istnienie pomiędzy małżonkami stosunku pokrewieństwa w linii prostej, w linii bocznej (rodzeństwo, w tym przyrodnie i pozamałżeńskie), powinowactwa w linii prostej.
  • Istnienie pomiędzy małżonkami stosunku przysposobienia. Nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony.
  • Złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński prze osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli, pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony, pod wpływem bezprawnej groźby.
Każda z powyższych przyczyn musiała zaistnieć w chwili zawierania małżeństwa. Sąd powszechny orzeka o unieważnieniu małżeństwa, dla którego akt małżeństwa sporządzono w urzędzie stanu cywilnego, stosuje wówczas przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (58)
/3 lata temu
Witam jestem tutaj nowa i mam pewien problem:-( Wzeszlym roku w pazdzierniku zmarl na raka zoladka moj Tato.Przed szesciu laty poznal pewna pania do ktorej po sprzedyzy swojego mieszkania sie przeprowadzil , myslal ze ulozy sobie zycie ,jednak rzeczywistosc okazala sie inna ,pomylil sie. A ze byl juz u tej pani zameldowany wiec mieszkal tam jako sublokator, placili wszastko na polowe. Nie chcial z nia nigdy brac slubu.Musze tutaj dodac ze moj Tato byl gornikiem i mial dosc wasoka emeryture,bylam przy Tacie do konca . Czasami musialam jechac do domu a ze mieszkam od niego 1000km jechakam na pare dni i wracalam . Da tygodnie przed smiercia Tatusia kiedy pojechalam na tydzien do domu , zadzwonilam do Taty i dlugo nikt nie podnosil sluchawki za ktoryms razem odezwal sie jakis kobiecy glos i pani powiedziala mi ze nie moge z Tata rozmawiac poniewaz teraz bierze slub. Bylam zszokowana . Urzednik SC przyszedl do domu i udzielil im slubu. Tato byl juz na morfinie. Zrobil rowniez testament w ktorym tylko ja dziedziczylam . Teraz ta pani otrzymuje rete po Tatusiu i jeszcze ma taki tupet ze domaga sie zachowku. Jestem zrozpaczona nie wiem co mam robic , sadze ze ta pani wakorzystala moment mojej nieobecnosci i naklonila jakims cudem Tate do slubu zeby przejac jego emeryture. Byla bym bardzo zobowiazana za jaka kolwiek porade .
/3 lata temu
Proszę przyjąć nasze wyrazy współczucia... Trudno nam cokolwiek poradzić. Najlepiej pójść do radcy prawnego. Może na We Dwoje znajdzie się jakiś prawnik, który pomoże?
/3 lata temu
Dziekuje..............:-)
/4 lata temu
Witam, zapraszam na swój blog (bolesta.blog.onet.pl), na którym poruszam kwestie kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
POKAŻ KOMENTARZE (55)