Obowiązki dziecka względem rodziców

To, że rodzice mają szereg obowiązków względem małoletniego dziecka każdy wie. Nie każdy jednak wie, że małoletnie dziecko również ma pewne obowiązki względem swoich rodziców – i to nie tylko obowiązek posłuszeństwa.

To, że rodzice mają szereg obowiązków względem małoletniego dziecka każdy wie. Nie każdy jednak wie, że małoletnie dziecko również ma pewne obowiązki względem swoich rodziców – i to nie tylko obowiązek posłuszeństwa.
obowiązki dziecka
Podstawowym obowiązkiem każdego dziecka jest pomoc we wspólnym gospodarstwie. Pojęcie to jest szersze niż gospodarstwo domowe i może obejmować również obowiązek pomocy w gospodarstwie produkcyjnym rodziców. Powszechnie przyjmuje się, że obejmuje ono również pomoc w prowadzonej przez rodziców lub rodzica działalności gospodarczej.

Pomocy ze strony dziecka musi odpowiadać fizycznym i duchowym siłom dziecka – a przy tym jest możliwa tylko wtedy, gdy nie ucierpi na tym jego wychowanie i zdobycie wykształcenia (uchwała SN z dnia 28 czerwca 1989 r., III CZP 65/89,). Przez analogię obowiązek takiej pomocy dotyczy również dziecka w sytuacji gdy zamieszkuje ono u dziadków czy starszego rodzeństwa.

Szczególny obowiązek spoczywa na małoletnim dziecku, które uzyskuje dochód z własnej pracy. Zgodnie z art. 91 § 1 krio jest ono zobowiązane do współfinansowania kosztów utrzymania rodziny. Konieczną przesłanką warunkującą zastosowanie wspomnianego artykułu jest zamieszkiwanie dziecka u rodziców, przez co należy rozumieć także mieszkanie u jednego z nich, z tym zastrzeżeniem, że wówczas obowiązki określone w art. 91 ograniczają się do tego jednego z rodziców.

obowiązki dzieciDochód z własnej pracy dotyczyć może małoletniego, który ukończył 16-rok życia i podjął zatrudnienie jako pracownik młodociany. Obowiązek dziecka przyczyniania się do utrzymania rodziny, według przeważającego w doktrynie stanowiska, nie ma charakteru alimentacyjnego. Dziecko jest zobowiązane do uczestniczenia we współfinansowaniu kosztu utrzymania rodziny tylko wtedy, gdy osiąga realny dochód z pracy. Nie ma więc w tym przypadku zastosowania pojęcie „możliwości zarobkowych”, które jest podstawową przesłanką ustalania obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka.

Chcesz schudnąć z brzucha? Wystarczy odpowiednia dieta!
Przez koszty utrzymania rodziny, o których mowa w art. 91 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, należy rozumieć koszty związane z zaspokojeniem jej bieżących potrzeb, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych poszczególnych członków rodziny, z uwzględnieniem szczególnych okoliczności, np. choroby jednego z członków rodziny.

Art. 91 nie przewiduje żadnej sankcji za niewykonywanie przez dziecko określonych w tym przepisie obowiązków. Nie oznacza to jednak, by wyłączona była w takiej sytuacji ingerencja sądu opiekuńczego. Sąd może bowiem pozbawić dziecko uprawnienia do rozporządzania swoim zarobkiem, jeżeli nie wykonuje ono obowiązku wynikającego z art. 91 § 1, bądź wydać stosowne zarządzenia w trybie art. 100 krio.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (41)
/3 lata temu
widzę tu większość wypowiedzi małoletnich ;) po protestach poznaję :) nie podoba sie małolaty, że wy też macie jakieś obowiązki a nie same prawa? a czemu bez sensu? a czemu "żal" albo "lol" cóż, zaraz to pokażę mojej małoletniej córce, niech poczyta, że nie samymi przyjemnościami się żyje ;)
/7 miesięcy temu
Ogólnie sa to tylko wymienione obowiązki dotyczące zycia w rodzinie, a co jeśli sie ma jej dość i w sumie nie chcesz im pomagać i w sumie praktycznie działać na własną rękę? Jeśli dożyję dorosłości to zdaję sobie sprawę jaki to obowiązek zeby założyć rodzinę dlatego nie bede jej zakładać
/10 miesięcy temu
Moja 21 letnia pasierbica do dnia dzisiejszego nic nie robi w domu,nie pracuje zawodowo, o rejstacji w UPnie chce słyszec.Podjeła studia zaoczne platne my dajemy kase na nauke ale to wedł.niej to malo.Wyniosła sie do babci bo tam nic nie robi babcia jej wsystko daje pod nos,ibuntuje ze nie ma isc do pracy .Mamy juz dosc tej sytuacji .Co z tym zrobic?Podsunce pomysł prosze. Z gory dziekuje.
POKAŻ KOMENTARZE (38)