Najnowsze zmiany w emeryturach

Najnowsze zmiany w emeryturach fot. Fotolia
Sprawdź, co się zmieniało w przepisach dotyczących emerytur.
Alicja Hass / 28.02.2018 12:16
Najnowsze zmiany w emeryturach fot. Fotolia

Kapitał początkowy to twoje składki na ubezpieczenie społeczne, jakie płaciłaś, pracując przed 1999 rokiem. O jego wysokości decydują okresy składkowe i nieskładkowe. Te ostatnie nie mogą stanowić więcej niż 1/3 składkowych. Nowe przepisy, które weszły w życie od maja br. zmieniły częściowo zasady naliczania kapitału.

Oto najważniejsze zmiany w emeryturach:

  • Do kapitału będzie zaliczony cały okres nauki w szkole wyższej. Uprzednio to, ile lat nauki było doliczone, zależało od tego, ile czasu pracowałaś przed 1999 r. Musi być jednak spełniony warunek: w chwili przejścia na emeryturę trzeba mieć co najmniej 15 lat pracy.
  • Jeśli przed 1999 r. korzystałaś z urlopu wychowawczego lub bezpłatnego na wychowanie dziecka do 4 lat, będzie on traktowany jako okres składkowy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego ten okres zwiększa się o 3 lata. Do tej pory czas opieki nad dzieckiem był okresem nieskładkowym.

  • Zmienia się też sposób przeliczania wysokości świadczenia w zależności od długości życia (tzw. tablice). Nowa emerytura jest wyliczana według następującego wzoru: zebrane składki plus kapitał początkowy dzieli się przez tzw. wskaźnik dalszego trwania życia (co roku podaje go GUS). Jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal będziesz pracować i nie wystąpisz o emeryturę, z chwilą przejścia na nią będziesz mogła wybrać: czy wolisz wskaźnik z roku, gdy nabyłaś uprawnienia, czy z roku, gdy na nią przechodzisz. Korzystniejszy jest ten, który przewiduje krótszą długość życia, bo dostaniesz wyższą emeryturę.
tekst: Alicja Hass
autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA