Jak odwołać darowiznę

Sprawdź, kiedy i w jakich okolicznościach można odwołać darowiznę

Jak odwołać darowiznę
Podarowałam córce działkę budowlaną. Teraz chciałabym wycofać się z tej decyzji. Czy jest to możliwe?
Wiesława R. z Możdżanowa


Nie można bez powodu odwołać uczynionej darowizny. Ma Pani prawo tak postąpić tylko wówczas, gdy osoba obdarowana (córka) dopuściła się względem Pani rażącej niewdzięczności. Pod tym pojęciem należy rozumieć np. pobicie, kradzież, zniewagę, ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych, nieudzielanie pomocy w chorobie, uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego.

Odwołanie darowizny następuje przez złożenie obdarowanemu stosownego oświadczenia na piśmie
. Nie można jednak tego zrobić po upływie roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego ani wtedy, gdy przebaczył ową niewdzięczność.

Darowizna bywa również odwoływana przez spadkobierców darczyńcy. Może to nastąpić w dwóch przypadkach: gdy darczyńca nie zdążył odwołać darowizny, choć miał do tego prawo, albo jeżeli obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia bądź spowodował pogorszenie jego stanu zdrowia
i w efekcie śmierć.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny, art. 888 i następ.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
jestem z mezem po rozwodzie juz 10lat jest wymeldowany czy moge zabrac darowizne od bylych tesciach