Intercyza – razem, ale osobno

ślub, intercyza, dokumenty, para młoda
Podejmując decyzję o małżeństwie, oprócz wielu spraw organizacyjnych musicie postanowić, jak będą wyglądały wasze sprawy majątkowe.
/ 05.04.2010 13:25
ślub, intercyza, dokumenty, para młoda
Zasadnicze pytanie brzmi, czy chcecie dorabiać się wspólnie, czy wszystko, co każde z was zgromadzi przez czas trwania związku, będzie zapisane na jego własny rachunek. Każde z tych rozwiązań rodzi inne skutki prawne w przyszłości.

Wspólnie czy na własny rachunek
Z chwilą ślubu powstaje między wami wspólność majątkowa. Wszystko, czego się razem dorobicie, stanowi wasz wspólny majątek. Możecie jednak zdecydować, że będziecie dorabiać się oddzielne. Wówczas należy sporządzić umowę majątkową, którą potocznie określa się mianem intercyzy. Jeśli zrobicie to przed ślubem, umowa zacznie obowiązywać od dnia ceremonii.

Plusy i minusy intercyzy
Intercyza pozwala ci samodzielnie zarządzać i rozporządzać całym twoim majątkiem. Ma ten plus, że w razie rozwodu unikacie szarpaniny o podział majątku. Pozwala też uniknąć ewentualnej odpowiedzialności za długi współmałżonka. Mając taką umowę, nie możecie wspólnie rozliczać się z urzędem skarbowym. 

Rodzaje intercyzy
Potocznie intercyzę rozumie się jako rozdzielność majątkową. Ma ona jednak szersze znaczenie.

W ramach intercyzy można np.:
- Rozszerzyć wspólność majątkową, ustalając, że to, co było dotąd własnością jednego z was, staje się od dnia zawarcia związku małżeńskiego wspólne.
- Ograniczyć wspólność, wyłączając z niej pewne składniki majątkowe np. dodatkowe zarobki.

Ile kosztuje intercyza

Intercyzę należy spisać w formie aktu notarialnego. Sporządzona inaczej będzie nieważna. Maksymalna taksa notarialna za taką umowę wynosi 488 zł. Intercyzę musicie podpisać oboje.

Porady prawne i finansowe - forum >>