Tanie wakacje - 5 rzeczy za które przepłacamy

Oszczędzania na wakacjach fot. Fotolia
Szczególnie za granicą jesteśmy narażone na dodatkowe wydatki. Nie znamy języka, cen, zwyczajów… To wszystko sprawia, że bardzo łatwo nas oszukać lub wprowadzić w błąd.
/ 30.09.2016 14:06
Oszczędzania na wakacjach fot. Fotolia

Wbrew pozorom jednak najwięcej naszych oszczędności pozostawiamy w miejscach i u osób, z których usług lubimy lub musimy korzystać - restauracji, przewodników, miejsc istotnych z turystycznego punktu widzenia.


Na jakie rzeczy zatem wydajemy najwięcej pieniędzy?

1. Pamiątki


Jak słono mogą kosztować pamiątki z zagranicznych wycieczek wie chyba każdy, kto choć raz wybrał się na takie wakacje. Bardzo często sprzedawcy "antyków" i "autentycznych" gadżetów handlują podróbkami, za które każą sobie płacić bardzo wysokie ceny. Co więcej zdarza się, że cena danej pamiątki uzależniona jest od narodowości turysty. Sprzedawcy wiedzą po prostu, kto i ile jest w stanie zapłacić. Nieświadomi niczego turyści często zatem przepłacają.

Nasze rady:


  • Przed zakupem wypytaj dokładnie sprzedawcę, skąd pochodzi dany przedmiot (zdarza się, że na rynek trafiają antyki, które na granicy są konfiskowane), poproś o jego metkę potwierdzającą miejsce produkcji. Sprawdź, z czego i jak jest wykonany.
  • Staraj się porównać oferty z kilku miejsc i wybierz tę najlepszą.
  • Pamiętaj też, że zawsze możesz się targować. W niektórych krajach, które wybieramy na wakacje, targowanie się uważane jest za przejaw dobrego wychowania (np. Turcja). Nie musisz się więc krępować.

2. Restauracje


Najwięcej przepłacamy na zamówieniu dań śniadaniowych oraz kolacji. Dania te nie są zwykle zbyt duże, ale dużo trzeba za nie zapłacić. Z obiadami również nie jest lepiej. W sezonie restauratorzy posiadający swoje lokale w strategicznych turystycznie miejscach podbijają ceny swoich usług.

Nasze rady:

  • Nie oznacza to jednak, że nie należy korzystać z restauracji. Wręcz przeciwnie - należy. Warto odwiedzać lokalne bary i restauracje, polecane przez mieszkańców miejsca, w którym odpoczywamy. Spora liczba lokalnych gości w restauracji świadczy o niej jak najlepiej. To tu poznasz regionalne smaki i zwyczaje. I co ważne - nie przepłacisz - miejscowi wiedzą przecież, gdzie można dobrze i tanio zjeść na mieście. Pamiętaj, że tego typu lokale zwykle są oddalone od turystycznego centrum, a znalezienie ich wymaga trochę zachodu. Dlatego przed wyjazdem na wakacje zrób internetowy research i dowiedz się, do których barów i restauracji warto wstąpić.

3. Noclegi


Nie jest tajemnicą, że hotele mają swoje ceny sezonowe. Wakacje są zatem najdroższe. Jeżeli nie zdążyłaś na urlopowe oferty last-minute, nie masz co liczyć na wielkie zniżki.

Nasze rady: Jak możesz tanio wynająć miejsce noclegowe na wakacje? Jest kilka sposbów:

  • przejrzyj oferty lokalnych pensjonatów, hosteli oraz campingów, są mniej komfortowe, ale tańsze niż hotele;
  • w większych miejscowościach w okresie wakacji możesz znaleźć oferty mieszkań do wynajęcia. Są one przeznaczne specjalnie dla turystów i w stosunku do wynajmu pokoju hotelowego kosztują o wiele mniej. Często też są to bardzo wygodnie usytuowane apartamenty;
  • skorzystaj z ofert schronisk młodzieżowych, domów nauczyciela, szkolnych burs, akademików - w wakacyjnym okresie oferują one tanie miejsca noclegowe.

4. Transport


Mimo obowiązkowych taksometrów zdarza się, że turyści za usługi przewozowe muszą słono zapłacić. Dlatego, o ile opłaty za autobus ze zorganizowaną wycieczką nie da się uniknąć, o tyle zawsze można zaoszczędzić na taksówkach. Jak?

Nasze rady:

  • Przed wyjazdem na wakacje prześledź dokładnie możliwości poruszania się komunikacją miejską. Zaplanuj dokładnie plany trasy wycieczek. Ustal strategiczne punkty, do których pragniesz dotrzeć.
  • Jeżeli jedziesz do większego miasta w Polsce, skorzystaj z jakdojade.pl. Jeśli jednak wybierasz się za granicę, w pierwszej kolejności sprawdź podpowiedzi Google Maps (dzięki nim ustalisz też trasę). Na lokalnych stronach www odnajdziesz także informacje dotyczące komunikacji miejskiej. To o wiele tańsze rozwiązanie!
  • Jeśli zamierzasz poruszać się między miastami, sprawdź oferty tanich przewoźników - ceny biletów wahają się u nich od 1 do kilkudziesięciu złotych (w zależności od tego, jak szybko zamówisz kurs). Również za bilet na pociąg zapłacisz mniej, jeśli kupisz go przynajmniej miesiąc przed podróżą.

5. Przewodnik


Coraz częściej korzystamy z usług przewodnika wycieczek. W niektórych miejscach turystycznych zwiedzanie jest wręcz niemożliwe bez towarzystwa osoby oprowadzającej. Jak większość wie, poziom takich usług może się od siebie znacznie różnić. Opłaty natomiast, szczególnie w wakacje, bywają ogromne.

Nasze rady: Jak zwiedzać, aby nie było zbyt drogo?

  • Jeśli zaplanowałaś urlop w Polsce, koniecznie sprawdź dni bezpłatnych wejść do obiektów kultury i sztuki. Wówczas zapłacisz jedynie za przewodnika, oszczędzając na darmowym wstępie. Zdarza się, że wówczas również usługi przewodnika są bezpłatne.
  • Zaopatrz się w dokładne i przystępne przewodniki książkowe. Bardzo często zawierają one trasy wycieczek wraz z dokładnym opisem miejsc, które warto odwiedzić. Oczywiście wymaga to od Ciebie więcej pracy i samozaparcia, ale z pewnością wiedza na temat miejsca, w którym przebywasz, nie uleci Ci szybko z głowy.
  • Coraz częściej w turystycznych miejscach pojawiają się naklejki z kodami. Wystarczy zeskanować je telefonem, a internetowy przewodnik opowie wiele ciekawych rzeczy!
  • W niektórych krajach Unii Europejskiej do muzeów czy galerii sztuki wejdziesz za darmo pod warunkiem, że jesteś obywatelką UE i nie masz ukończonych 26-ciu lat (np. w Austrii).

Redakcja poleca

REKLAMA