Nawet prawo budowlane stanie przed komisją

Jednak tym razem nie będzie to komisja śledcza, a przyjazna. Bublami w prawie budowlanym komisja „Przyjazne Państwo” będzie szczególnie zainteresowana.
/ 13.03.2008 20:55
Jednak tym razem nie będzie to komisja śledcza, a przyjazna. Bublami w prawie budowlanym komisja „Przyjazne Państwo” będzie szczególnie zainteresowana.

Jak wynika z raportu Banku Światowego "Doing Business", w Polsce uzyskanie pozwolenia na budowę zajmuje 308 dni i wymaga 30 procedur. Dla porównania w innych krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do której należy 30 wysokorozwiniętych i demokratycznych państw) zajmuje to średnio 153 dni i wymaga 14 procedur. Nawet prawo budowlane stanie przed komisją

Komisja pod przewodnictwem Janusza Palikota zapoznała się z opracowaniem Banku Światowego i jego propozycjami na usprawnienie prawa budowlanego w Polsce m.in. poprzez możliwość załatwienia wszystkich spraw dotyczących pozwoleń na budowę w „jednym okienku”. Sugeruje się również ograniczenie odwołań w uzyskiwaniu pozwoleń. Posłowie tworzący komisję są zgodni, że większość propozycji banku jest możliwa do zrealizowania, więc na kolejnych posiedzeniach temat ten będzie szeroko omawiany. Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jedną sprawę. Zamiast skracać czas uzyskania pozwolenia na budowę, można całkowicie pozbyć się tej formalności.

- Gdyby gminy były zobowiązane do stworzenia planów zagospodarowania przestrzennego swojego terenu, pozwolenie na budowę stałoby się zbędne. Firma bądź osobą chcąca rozpocząć budowę musiałaby jedynie zgłosić rozpoczęcie prac w danym miejscu – wyjaśnia Łukasz Czyszczoń, Menager Projektu w Wings Development – firmy, która obecnie inwestuje m.in. w kompleks luksusowych apartamentowców we Wrocławiu. - Póki co, jest to tylko dobra wola gmin, które zdają sobie sprawę, że ułatwienia dla inwestorów, to więcej inwestycji, za którymi idą i pieniądze dla regionu, i miejsca pracy dla mieszkańców – dodaje Czyszczoń.

Miejmy nadzieję, że komisji „Przyjazne Państwo” nie zabraknie entuzjazmu w zderzeniu z całym mnóstwem absurdów w polskim prawie i już wkrótce biurokratyczna machina nieco zwolni.

Redakcja poleca

REKLAMA