Młody człowiek i kredyt

Prosty strat w dorosłe życie to marzenie każdego usamodzielniającego się studenta. Młodzi ludzie nie mają łatwego początku. Utrudnienia w zyskaniu niezależności finansowej napotykają na każdym kroku. Niestety dla banku także młodzi ludzie są często mało wiarygodnym klientem, któremu z dużą niepewnością przyznają kredyty.
/ 28.04.2010 02:32
Prosty strat w dorosłe życie to marzenie każdego usamodzielniającego się studenta. Młodzi ludzie nie mają łatwego początku. Utrudnienia w zyskaniu niezależności finansowej napotykają na każdym kroku. Niestety dla banku także młodzi ludzie są często mało wiarygodnym klientem, któremu z dużą niepewnością przyznają kredyty. 

Stabilność i bezpieczeństwo

Marzenie o stabilności i bezpieczeństwie to wartości niezwykle ważne dla osób rozpoczynających swoją drogę w dorosłym życiu. Banki zastanawiające się nad udzieleniem kredytu, biorą pod uwag właśnie te elementy. Bardzo często zdarza się jednak, że młodzi ludzie nie spełniają bankowych kryteriów.

Młody człowiek i kredyt

Punkt za punktem
Skąd biorą się trudności w uzyskaniu kredytu? Zaczynają się one w bankach, które stosują punktową ocenę ryzyka kredytowego, czyli scoring kredytowy. Stosuje się go najczęściej tam, gdzie potrzebna jest stosunkowo szybka ocena kredytowa. Pod uwagę brana jest szybka analiza bez zagłębiania się w szczegóły. Na podobne analizy młody człowiek może się natknąć również w bankach udzielających kredytów gotówkowych, kart kredytowych czy kredytów samochodowych.

Młody człowiek i kredyt

Metoda scoringu polega na przyznawaniu punktów za poszczególne dane majątkowe i finansowe wnioskującego o udzielenie kredytu. Wszystko zależy od placówki w, której staramy się o zaciągniecie kredytu. Istnieje jednak pewna baza określonych elementów, znajdujących się we wszystkich standardach.

Młody człowiek i kredyt

Przede wszystkim jest to:

  • wiek i stan cywilny
  • zawód
  • wykształcenie
  • status mieszkaniowy
  • okres zamieszkania pod obecnym adresem
  • wysokość miesięcznych dochodów (należy podkreślić, że nie chodzi tu o zdolność kredytową, czyli o wysokość dochodu wymaganą na daną kwotę kredytu, a jedynie o pewien założony przez bank poziom dochodów. W zależności od tego, w jakim przedziale będą dochody klienta, otrzyma on więcej lub mniej punktów)
  • posiadanie telefonu
  • liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy
  • posiadane rachunki bankowe
  • posiadane karty płatnicze
  • historia kredytowa
  • okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie
  • okres zatrudnienia na obecnym stanowisku
  • okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy
  • posiadany majątek, oszczędności itp.

Kredyt dla wybranych
Dodatkowa cecha wspomnianego wcześniej systemu negacji klientów scoring preferuje osoby pozostające w związkach małżeńskich. Oczywiście oprócz stanu małżeńskiego, który wygląda rożnie w dzisiejszych czasach liczy się również pewny staż pracy i historia kredytowa. Bardzo istotne jest, aby umowa o pracę figurowała na czas nieokreślony, bo umowa na czas określony, umowa zlecenie/ o dzieło są zwykle mniej punktowane. Osiągnięty w ten sposób wynik pozwala zaklasyfikować klienta do określonej grupy ryzyka. Na podstawie dokonanej analizy bank stwierdza w jakiej wysokości może przyznać zobowiązanie kredytowe oraz stopę procentową.

Młody człowiek i kredyt

Kredyt hipoteczny kontra Scoring
O ile zazwyczaj scoring stosuje się w przypadku kredytów samochodowych i  gotówkowych o tyle banki udzielające zapomóg hipotecznych również zaczynają korzystać z tej metody. Oczywiście jest to zła wiadomość dla młodych, którym już wcześniej odmówiono wsparcia.

Proces analizy kredytu hipotecznego jest rozbudowany i rozciągnięty w czasie, dlatego ta forma oceny wniosku stosowna jest zwykle na etapie wstępnym. Jej wynik może decydować o tym, czy klient przejdzie do kolejnego etapu procesu analizy lub jakie warunki cenowe kredytu otrzyma. Scoring do oceny wstępnej w odniesieniu do kredytów hipotecznych stosują np. PEKAO S.A., PEKAO Bank Hipoteczny czy ING. Co ciekawe, bank BZWBK na podstawie scoringu podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu klienta do promocyjnej oferty kredytu mieszkaniowego z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem.

Młody człowiek i kredyt
fot. mmpoznan.pl

O ile w przypadku kredytów gotówkowych czy kart kredytowych młody kredytobiorca może mieć spore trudności ze znalezieniem banku, który nie stosuje systemu scoringowego, czyli preferującego „dojrzałych” klientów, to w przypadku kredytów mieszkaniowych w większości banków  nie spotkamy się z taką formą oceny ryzyka. Oznacza to zatem, że młodzi ludzie ubiegający się o kredyt hipoteczny mają spore szanse na jego uzyskanie. Ilu z nich jednak na niego stać?

Katarzyna Frankowska

Redakcja poleca

REKLAMA