KURS DOLARA: dolar kurs - od czego zależy kurs dolara

biznesmen fot. Fotolia
Kurs dolara zależy od wielu czynników. Poznaj też kilka ciekawostek na temat tej waluty!
Weronika Kwaśniak / 25.05.2017 11:04
biznesmen fot. Fotolia

Od czego zależy kurs dolara? Wiadomość o jego wartości codziennie elektryzuje setki osób na całym świecie. Szczególnie inwestorzy, którzy planują inwestycje na rynku walutowym, uważnie śledzą ich kursy, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami finansowymi lub zwiększyć swoje zyski. Na kurs dolara (oraz analogicznie wszystkich innych walut) mają wpływ np. inflacja, czynniki polityczne oraz społeczne, a także zmiany stóp procentowych.

Co wpływa na kurs dolara?

Oprócz czynników typowo finansowych i ekonomicznych, na kurs dolara mają wpływ również społeczne oraz polityczne.

  • Rosnący (lub malejący) wskaźnik PKB. Jeśli PKB wzrasta, oznacza to że kondycja gospodarki poprawia się. Jeśli maleje, również kurs dolara staje się niższy.
  • Inflacja, czyli tempo zmiany cen. Gdy w kraju wzrasta popyt na towary z zagranicy, zmusza konsumentów do wymiany walut. W tej sytuacji, im większa staje się podaż, tym słabszy staje się kurs waluty.
  • Bezrobocie. Wzrost bezrobocia powoduje, że kurs dolara słabnie. Z kolei zmniejszenie ilości bezrobotnych w kraju sprawia, że waluta jest coraz silniejsza.
  • Czynniki polityczne. Niestabilna sytuacja polityczna również wpływa na obniżenie kursu dolara. Dlaczego? Wtedy zagraniczni inwestorzy są mniej chętni do lokowania kapitału w kraju, obawiając się o przyszłość gospodarki.
  • Czynniki zewnętrzne. Niezwiązane z polityką, ani też pozornie z finansami. Zamachy terrorystyczne lub katastrofy naturalne również wpływają na sytuację w kraju, a w rezultacie na kurs dolara.

Co musisz wiedzieć o kursie dolara?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kursu dolara?

  • Dolar amerykański ciągle jest najważniejszą walutą świata - jego znaczenie osłabło wprawdzie w porównaniu do kursu choćby 50 lat temu, ale nadal pozostaje najistotniejszy. Po piętach depcze mu chiński juan i euro.
  • Chociaż dolara amerykańskiego odruchowo kojarzymy ze Stanami Zjednoczonymi, jest on obowiązującą walutą w wielu państwach: np. w Zimbabwe lub Ekwadorze.

  • Dolar amerykański jest najważniejszy, ale wyróżniamy również inne dolary: australijski, kanadyjski, nowozelandzki, bahamski, tajwański, jamajski, gujański, itd.
  • W gotówce znajduje się ponad 800 miliardów dolarów amerykańskich.
  • Na przestrzeni lat, wartość dolara spada. Dla przykładu, 1 dolar z roku 2011 odpowiada około 0,03 dolara z roku 1774.

Zobacz więcej na temat finansów

Redakcja poleca

REKLAMA