Kupujemy nowe mieszkanie

Jak stać się posiadaczem czterech kątów? Z nami to ci się uda! Od kogo kupić? Jakie dokumenty załatwić? Skąd wziąć pieniądze? Przeczytajcie!
/ 14.04.2008 10:12
kupujemy1.jpgMożliwości zdobycia upragnionych czterech kątów jest kilka. Można kupić nowe mieszkanie albo używane, starać się o lokal przez gminę, zaadaptować strych. W zależności od tego, na co się zdecydujesz, będziesz musiała załatwić określone formalności i zgromadzić niezbędne na to środki. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, by mieć pewność, że dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

Nowe, jak spod igły
Takie mieszkanie ma wiele zalet. Po pierwsze, przez dwa lata od podpisania aktu notarialnego wszelkie usterki wykonawca powinien usunąć za darmo. Po drugie – opłaty na fundusz remontowy będą przez dłuższy czas niskie. Jednak decyzja o kupnie nowego lokum niesie ze sobą spore ryzyko. Możesz bowiem trafić na nieuczciwego dewelopera lub spółdzielnię – stracisz nerwy, a co gorsza czasem także pieniądze. Jak się tego ustrzec? Skorzystaj z naszych rad.

Gdy budujesz z deweloperem
Najlepiej wybieraj duże i znane firmy, które od lat istnieją na rynku. To pewnego rodzaju gwarancja, że i twoja inwestycja dojdzie do skutku. Jeśli deweloper jest mniej znany, powinnaś sprawdzić jego wiarygodność. Jak to zrobić? W rozmowie z nim poproś o adres osiedli, które wybudował (możesz to sprawdzić również na stronie internetowej firmy). Obejrzyj je, porozmawiaj z mieszkańcami. Dowiedz się, czy są zadowoleni z wykonanych prac, czy były jakieś problemy w trakcie budowy. Nie krępuj się pytać – tu chodzi o twoje pieniądze! Szukaj też informacji o nim na forach internetowych. Zapytaj wykonawcę, czy firma ma Certyfikat Dewelopera (jest to znak jakości przyznawany przez Krajową Izbę Budownictwa – firma dostaje go na 2 lata i jeśli jest nierzetelna, po tym okresie traci). O jakości firmy może też świadczyć przynależność do jednej z organizacji zawodowych (np. Polskiego Związku Firm Deweloperskich).
Kiedy już wybierzesz konkretnego dewelopera, zapytaj go czy:
– ma tytuł prawny do działki,
na której chce budować. Poproś o pokazanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów. Dzięki nim ustalisz numer działki – taki sam powinien się znaleźć w dokumentach potwierdzających prawo dewelopera do gruntu: akcie własności lub użytkowania wieczystego. Gdy ustalisz numer działki, możesz w sądzie, w wydziale ksiąg wieczystych sprawdzić, kto rzeczywiście jest jej właścicielem i czy ziemia nie jest obciążona hipoteką. Księgi są dostępne dla wszystkich i można je przejrzeć bezpłatnie;
– posiada pozwolenie na budowę (wydaje je starosta w formie decyzji administracyjnej). Jeżeli deweloper go nie ma, zrezygnuj z jego usług. Uwaga! Pozwolenia żądaj również, gdy budowa się już rozpoczęła. Zdarza się bowiem, że prace są prowadzone bez pozwolenia;
– z czego finansuje budowę, czy ma kredyt i w jakim banku (bank na pewno sprawdził jego wiarygodność);
– czy ma aktualne zaświadczenie z urzędu skarbowego i ZUS, że nie zalega z płatnościami (jeśli tego nie posiada, może wyrazić zgodę na piśmie, by ZUS i urząd skarbowy udzieliły ci takich informacji).

Czas na umowę
Zarówno umowa przedwstępna, jak i ostateczna, które podpisujesz z deweloperem, muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Często jednak firma proponuje zawarcie umowy przedwstępnej tylko na piśmie. Nie gódź się na to! Taka umowa jest nieważna i w razie sporu z deweloperem sąd jej nie uzna.
Zwróć uwagę na treść umowy przedwstępnej. Zazwyczaj to deweloper przygotowuje jej projekt. Przeczytaj go dokładnie przed podpisaniem, a najlepiej pokaż projekt znajomemu prawnikowi, by ocenił, czy umowa jest dla ciebie korzystna i czy powinnaś się na nią zgodzić.
Uwaga! Często w umowie znajdują się tzw. klauzule zakazane (niezgodne z prawem), które przewidują np. wyłączenie odpowiedzialności dewelopera za nieterminowe ukończenie budowy lub możliwość zmiany ceny po podpisaniu umowy. Nie wyrażaj na nie zgody! Wykaz takich klauzul znajdziesz na stronie Urzędu Ochrony Konsumentów: www.uokik.gov.pl.

Jeżeli wybierzesz spółdzielnię
W tym wypadku też warto ją sprawdzić. Informacje na temat spółdzielni uzyskasz w Krajowej Radzie Spółdzielczej, Związku Rewizyjnym Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego lub Krajowym Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych. O tym, czy spółdzielnia jest wiarygodna, świadczy również fakt, czy korzysta ona z kredytu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. To znak, że budowane przez nią mieszkania nie są drogie. Możesz też popytać mieszkańców już wybudowanych osiedli, jaką mają opinię na temat tej spółdzielni.
Każda spółdzielnia ma określony wzór umowy. Nie można jej negocjować. Masz do wyboru – zgodzić się na zawarte w niej postanowienia lub nie. Dlatego zanim podpiszesz umowę, porównaj ją z umowami członkowskimi innych spółdzielni.

Przydatne adresy
http://.dom.gazeta.pl/prawo – tu znajdziesz porady dla kupujących mieszkanie, cennik notariusza;
www.bezposrednikow.pl – to forum, na którym osoby z całej Polski wymieniają się informacjami na temat kupna i sprzedaży nieruchomości;
www.mieszkania.gpv.pl – zawiera porady i ogłoszenia dla kupujących mieszkania;
www.mieszkajmy.pl/forum – opinie o deweloperach;
www.uokik.pl – są tu zamieszczone m.in. zakazane klauzule, których umowy nie powinny zawierać.

Alicja Hass