Kredyt konsolidacyjny - 5 pytań i odpowiedzi

Kredyt konsolidacyjny - 5 pytań i odpowiedzi fot. Fotolia
Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu konsolidacyjnego, przeczytaj, czy to się opłaca.
Milena Oszczepalińska / 14.08.2014 06:31
Kredyt konsolidacyjny - 5 pytań i odpowiedzi fot. Fotolia

Masz już kredyty na mieszkanie i samochód, a właśnie zepsuła ci się zmywarka i zastanawiasz się nad zaciągnięciem kolejnego? Zastanów się, czy może zamiast 3 różnych zobowiązań, nie lepiej byłoby mieć jeden, łączny kredyt.

1. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to kredyt, który możesz zaciągnąć, aby spłacić swoje wcześniejsze zobowiązania. Mogą być one różne - kredyt hipoteczny, debet, kredyt gotówkowy, przekroczone limity na kartach kredytowych, kredyty ratalne. Kredyt konsolidacyjny skupia wszystkie twoje dotychczasowe zobowiązania. Bank spłaca zaciągnięte przez ciebie kredyty w różnych placówkach, a zamiast tego oferuje ci jeden zsumowany kredyt, który może być niżej oprocentowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu raty kredytu konsolidacyjnego mogą być niższe niż jakbyś spłacała kilka kredytów osobno. 

2. Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy - bank nie wymaga od ciebie zabezpieczenia tego kredytu, możesz go wziąć na krótszy czas, ale minusem jest stosunkowo wyższe oprocentowanie.
  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny - zgodnie z nazwą, wymagane jest przy nim zabezpieczenie w postaci hipoteki, ale dzięki temu oprocentowanie może być niższe, a zaciągana kwota wyższa.

3. Jakie są zalety kredytów konsolidacyjnych?

  • Nie musisz pamiętać o spłacaniu kilku różnych kredytów. Masz miesięcznie jeden termin płatności, a nie np. trzy lub więcej.
  • Możesz liczyć na niższe oprocentowanie, dzięki kumulacji wszystkich zaciągniętych kredytów.
  • Pomaga spłacić dotychczasowe zobowiązania, z którymi nie możesz sobie poradzić.

4. Czy mogę wziąć kredyt konsolidacyjny na kwotę wyższą niż moje niespłacone zobowiązania?

Istnieje taka możliwość. Bank, w którym podejmujesz się skonsolidować swoje kredyty, na pewno sprawdzi, czy dotychczasowe raty spłacałaś zawsze w terminie. Jeśli okaże się, że z terminowością spłacania zobowiązań nie było żadnych problemów, będziesz mogła postarać się o kredyt na wyższą kwotę niż dotychczasowe zobowiązania. Tę część kredytu będziesz mogła wykorzystać na dowolny cel.

5. Czy konsolidacja zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Niekoniecznie. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego sprawdź, czy w podpisanych przez ciebie umowach kredytowych nie ma zapisu o kosztach związanych z wcześniejszą spłatą. Kredyt konsolidacyjny nie będzie również korzystny, jeśli sam będzie miał zbyt wysokie oprocentowanie lub ukryte koszty. 

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA