Kancelarię podatkową i biuro rachunkowe wybieraj z głową

Za pomyłki podatkowo - księgowe odpowiadają zawsze właściciele firm, a nie, jak się powszechnie utarło, biuro które te firmy obsługuje. Wybór profesjonalnych doradców podatkowych jest zatem szczególnie ważny, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?
/ 28.10.2010 09:59

Za pomyłki podatkowo - księgowe odpowiadają zawsze właściciele firm, a nie, jak się powszechnie utarło, biuro które te firmy obsługuje. Wybór profesjonalnych doradców podatkowych jest zatem szczególnie ważny, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Sprawdź certyfikaty i tytuły
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze doradcy podatkowego lub księgowej są certyfikaty i tytuły, jakie posiada. - Osoba, która będzie zajmować się naszymi finansami powinna posiadać certyfikat księgowy Najlepiej, by dodatkowo mogła pochwalić się też tytułem biegłego rewidenta lub doradcy podatkowego. Tylko takie osoby są uprawnione do prowadzenia księgowości - mówi Ewa Rodziewicz, właścicielka Kancelarii Doradców Podatkowych Tempore. – Doradca podatkowy z ugruntowaną wiedzą z zakresu rachunkowości jest w stanie kompleksowo obsłużyć klienta i doradzić mu nie tylko w sprawach księgowości. Ma też szeroką wiedzę na temat podatków i prawo do wystawiania opinii podatkowych, co może być bardzo przydatne w kontaktach z organami podatkowymi - dodaje.

Sprawdź ubezpieczenie OC
Kolejną istotną kwestią, która powinna zaważyć na wyborze doradców podatkowych, jest sprawdzenie ubezpieczenia OC. Każde biuro rachunkowe powinno posiadać polisę ubezpieczeniową na kwotę min. 10 000 euro. W przypadku kancelarii podatkowych kwota jest wyższa i obejmuje sumę min. 15 000 euro. Takie ubezpieczenie czyni je wiarygodnymi. Dodatkowo jest to gwarancja rekompensaty dla przedsiębiorców, w przypadku powstania ewentualnych szkód na skutek nieprawidłowego świadczenia usług księgowych lub doradztwa podatkowego.

Popytaj znajomych
Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców wybierających kancelarię podatkową jest zasięganie opinii znajomych. - To dobry trop, jednak nie zawsze warto bezkrytycznie sugerować się subiektywną opinią przyjaciół – mówi Ewa Rodziewicz. - Dobrze jest sprawdzić doświadczenie, jakie posiada obsługująca nas osoba. Jeśli współpracujemy z kimś mało doświadczonym, dobrze by nadzorował go zwierzchnik z dłuższym stażem pracy. Sprawdźmy też, ile czasu księgowa czy doradca podatkowy może nam poświęcić – podpowiada Rodziewicz.

Cena wyznacznikiem jakości
Korzystając z usług podatkowych czy księgowych nie warto oszczędzać. Cena bardzo często jest wyznacznikiem jakości usług i ilości czasu, który poświęcany jest klientowi. Nie szukajmy pozornych oszczędności, bo w przyszłości może to poskutkować o wiele wyższymi nakładami kosztów. W tym przypadku to, co tańsze, wcale nie znaczy lepsze.

Decydując się na współpracę z kancelarią podatkową czy biurem rachunkowym nie podejmujmy pochopnej decyzji. Wybierzmy profesjonalistę, który w swej ofercie posiada prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także doradztwo gospodarcze i podatkowe. Zdecydujmy się na taką kancelarię, którą – przede wszystkim – wyróżnia jakość oferowanych usług. To zawsze jest gwarancją owocnej i bezproblemowej współpracy.