Jak wybrać ROR

kobieta, konto oszczędnościowe, bank fot. Dreamstime
Rodzajów kont jest mnóstwo: dla osób dobrze sytuowanych, aktywnych, kobiet, osób po 50. roku życia. Jak wśród nich wybrać takie, które będzie dla ciebie najlepsze?
/ 02.11.2011 06:47
kobieta, konto oszczędnościowe, bank fot. Dreamstime
Otwierając ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

Koszt obsługi konta

Założenie konta jest zazwyczaj darmowe. Jednak za prowadzenie rachunku trzeba będzie zapłacić. Bywa, że nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tylko niektóre banki mają darmowe ROR-y (np. eurobank, Bank Millennium). Inne brak opłat za obsługę konta uzależniają od regularnych comiesięcznych wpłat.

Darmowe bankomaty

Gdy potrzebujesz pieniędzy, zwykle korzystasz z bankomatu. To ważne, ile takich „dziur w ścianie” ma wybrany bank. Rozbudowaną sieć bankomatów mają m.in. PKO BP, Pekao SA. Warto też sprawdzić wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę z bankomatu. Najczęściej jego bankomaty są darmowe, a za korzystanie z innych bank pobiera wysoką prowizję.

Opłaty za przelewy

Płacisz rachunki z konta? Sprawdź, ile to kosztuje w innych bankach. Czasem opłaca się wybrać droższe konto, ale za to mieć darmowe przelewy.

Koszt karty
Mając konto, dostajesz do niego kartę. Bank wyda ją za darmo, ale bywa, że pobiera opłatę za jej posiadanie. Zdarza się też, że każe płacić za to, że nie dość często używasz karty płatniczej w sklepach.

Dodatkowe korzyści
Wiele banków proponuje specjalne „prezenty” do rachunku ROR. Na przykład: Pakiet assistance i usługę koncierge zapewniające pomoc różnych specjalistów oferuje m.in. BPH do „Konta Kapitalnego”.

Zwrot części wydatków za zakupy dokonane kartą.

Z tej opcji mogą skorzystać np. posiadacze Dobrego Konta w Banku Millennium. Miesięcznie mogą otrzymać zwrot nawet 50 złotych (600 złotych w skali roku), bowiem bank co miesiąc zwraca 3 proc. wydatków na zakupy dokonanych kartą do konta w sklepach spożywczych, supermarketach i na stacjach benzynowych w całej Polsce. Warunek:  miesięczne wpływy na konto wynoszą co najmniej 1000 zł i przynajmniej raz w miesiącu zapłacisz za zakupy kartą do konta. Co więcej, spełniając ten warunek, nie płacisz za prowadzenie konta, kartę do konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz przelewy internetowe.

Alicja Hass / Pani domu

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA