POLECAMY

Jak skutecznie zwiększyć oszczędności w domowym budżecie?

Ostatni kryzys gospodarczy dobitnie uświadomił wielu ludziom potrzebę oszczędzania pieniędzy. Zastanawiasz się, w jaki sposób Ty możesz zaoszczędzić? Nie chodzi o to, by zaciskać pasa i rezygnować z przyjemności, ale o to by mądrze gospodarować każdą złotówką. Rozsądne wydawanie może być również oszczędzaniem.

Jak skutecznie zwiększyć oszczędności w domowym budżecie?

Zaplanuj wszystkie swoje wydatki

Dobry plan to podstawa każdego sukcesu. Zacznij od skrupulatnego zaplanowania wydatków. Po pierwsze zsumuj miesięczne przychody swojej rodziny. Następnie podziel budżet na wydatki stałe, takie jak: opłaty za mieszkanie, media, telefon, bilet miesięczny, produkty spożywcze itp. oraz wydatki nieregularne, np. naprawa samochodu, wizyta u dentysty, wyjście do teatru. Postaraj się również drobiazgowo notować wszystkie wydatki bieżące, zbieraj rachunki i paragony. W ten sposób pod koniec miesiąca będziesz wiedzieć, czy wszystkie zakupy były konieczne i rozsądne. Szczegółowa analiza budżetu domowego pozwoli uzyskać pełny obraz sytuacji finansowej, a co za tym idzie ułatwi kontrolowanie wydatków.

Zobacz także: Jak oszczędzać pieniądze i cieszyć się pełnią życia?

Wyznacz sobie cel

Warto również wyznaczyć sobie cel, to znaczy: ile chcesz miesięcznie oszczędzać oraz jaka intencja będzie temu przyświecać. Powodów oszczędzania pieniędzy jest niezliczona ilość. Rezerwa finansowa daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Według ostatnich badań przeprowadzonych dla ING Banku Śląskiego, ponad połowa Polaków uważa, że już trzykrotność miesięcznych dochodów zgromadzonych na koncie zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Inne popularne przyczyny, dla których Polacy oszczędzają pieniądze to: chęć zabezpieczenia przyszłości swoim dzieciom, na tzw. czarną godzinę oraz na mieszkanie lub dom. Określ cel najważniejszy dla siebie, to będzie motywowało Cię do działania.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Ważne jest, aby dostosować oszczędzanie do swoich możliwości i celów. Oszczędzanie polega przede wszystkim na rozważnym, przemyślanym wydawaniu. Staraj się racjonalnie wydawać pieniądze, nie ulegaj emocjom. Planuj z wyprzedzeniem wydatki, najlepiej rób listę zakupów, dzięki czemu unikniesz kupowania zbędnych rzeczy pod wpływem impulsu.

Sposoby na oszczędności

Na początek zadaj sobie ważne pytanie, czy robisz zakupy tam gdzie Ci wygodnie, bo najbliżej domu, czy tam gdzie jest taniej. Tylko 37% z nas wybiera miejsce zakupów mając na uwadze ceny. Robiąc zakupy w dyskontach – sklepach z asortymentem o obniżonych cenach oraz w tzw. outletach, czyli centrach wyprzedażowych, możesz otrzymać dobrą jakość w rozsądnej cenie. Może opłaca się zmienić przyzwyczajenia?

Świetną metodą na dodatkowe oszczędności są wszelkiego rodzaju karty stałych klientów oraz programy lojalnościowe, dzięki nim zyskasz wiele zniżek, np. popularna perfumeria swoim stałym klientom często daje rabat nawet do 20%.

Zobacz także: Jak i gdzie kupować, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze?

Zaufaj nowoczesnym technologiom – Internet daje bardzo dużo możliwości skutecznego oszczędzania. Oto tylko niektóre z nich. Załóż konto internetowe – prowadzenie takiego konta nic nie kosztuje, sam bowiem wykonujesz wszystkie transakcje. Wiele okazji znajdziesz w sklepach internetowych lub na portalach aukcyjnych, oferta jest niezwykle bogata, chyba nie ma rzeczy, której nie można kupić prze Internet. Robiąc tam zakupy, można zaoszczędzić nie tylko pieniądze – nawet do 40%, lecz także cenny czas.

Naucz się posługiwać porównywarkami cenowymi – wskażą najkorzystniejszą cenę produktu, który Cię interesuje. Przy droższych zakupach, np. sprzętu RTV, AGD różnica w cenie może sięgać nawet kilkuset złotych. Dodatkową opcją takich porównywarek są zamieszczane opinie użytkowników na temat danego produktu, co również ułatwia podjęcie decyzji.

Warto również wziąć pod uwagę popularne ostatnio zakupy grupowe. Portale oferujące taką formę zakupów, prezentują bogata ofertę w okazyjnych cenach. Kolejnym sposobem na wrzucenie kilku złotówek do skarbonki jest zrezygnowanie z papierowej gazety na rzecz elektronicznych wydań, które są o wiele tańsze. Internet to także źródło najszybszej informacji o wszelkich wyprzedażach, promocjach, oraz programach rabatowych, np. zapisując się do newslettera pierwszy otrzymujesz wiadomość o zniżkach.

Jak widać narzędzi, dzięki którym możemy oszczędzać pieniądze, jest bardzo dużo, trzeba mieć tylko otwartą głowę, aby je zauważyć i z nich korzystać. Warto zacząć już dziś.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
u mnie sporo energii w domu uciekało przez nieszczelną stolarkę okienną... ciepła nie było, a człowiek grzeje coraz więcej. teraz mam instalację grzewczą od Euro Kom, szczelne okna, a przy okazji zastanawiam się nad innymi formami oszczędności energii... może kolektory?
/2 lata temu
chcąc zaoszczedzić na rachunkach najpierw zobacz czy jest inna firma świadczaca to samo. Aby zdobyć klienta napewno zaproponują lepszą ofertę. Gorzej oczywiście jak nie ma konkurencji, np. u mnie w bloku byłem skazany na jednego operatora kablówki i płaciłem sporo, ale jak pojawiła się gigakablówka to na samym przejściu oszczędzam połowe
/2 lata temu
Polecam stronę www.domoweoszczednosci24.z2x.pl Tam można poznać fajne skuteczne metody np. użycie octu zamiast płynów do czyszczenia, jak zrobić proszek do czyszczeni i wiele innych oraz proste sposoby na oszczędzanie pieniędzy i nie tylko.
POKAŻ KOMENTARZE (1)