Jak i gdzie kupować, by zaoszczędzić czas oraz pieniądze?

Jak i gdzie kupować, by zaoszczędzić czas oraz pieniądze?
Oszczędzanie to ważna umiejętność w dzisiejszym świecie. Z dużym zdziwieniem przyjęłam informację o rosnącym zadłużaniu się Polaków, o nieracjonalnym życiu na kredyt. Na szczęście problem ten nie dotyczy tylko moich rodaków, choć trudno mówić tu o szczęściu, gdy tak wielu ludzi nie panuje nad pieniędzmi i nad czasem.
/ 30.01.2011 16:08
Jak i gdzie kupować, by zaoszczędzić czas oraz pieniądze?

Robienia zakupów się nie uniknie, bo przecież co chwila coś w domu się kończy, czegoś brakuje, coś trzeba dokupić. Pytanie jak to robić, by zakupy nie zdominowały całego dnia. Najpierw kwestia czasu.

Oszczędzaj czas na zakupach

Zanim wybierzesz się na zakupy zrób solidną listę rzeczy, które musisz kupić - bo są już potrzebne lub ich zapasy się już skończyły, ale nie zapomnij też o rzeczach, które mogą Ci być potrzebne w najbliższym czasie. Każda Pani domu doskonale się orientuje z jakich produktów korzysta najczęściej. Ważne jest też - jeśli na takie zakupy wybierasz się do centrum handlowego, w którym masz większy wybór niż w sklepach osiedlowych, żebyś na liście zakupów uwzględniła w pierwszej kolejności te produkty, których nie będziesz mogła kupić w sklepie w pobliżu domu.

Większe zakupy planuj raz w tygodniu - myślę że dobrym rozwiązaniem jest, np. środowe lub czwartkowe popołudnie. Jest wtedy mniej ludzi w sklepach, zatem i kolejki są mniejsze.

Jeśli masz nienormowany czas pracy i raz w tygodniu uda Ci się skończyć prace o nieprzyzwoicie wczesnej godzinie, np. 13 wykorzystaj ten czas na zakupy. Oszczędzanie czasu ułatwia tez planowanie - chociażby posiłków na cały tydzień. Nieodzowna jest też lodówka, a raczej pojemność zamrażarki - dzięki niej przechowasz większe ilości warzyw, owoców i mięs. 

Polecamy: Jak przygotować karnawałowe koktajle?

Stosuj się do zasady - zaplanowane zakupy oznaczają trzymanie się planu, jeśli natomiast idziesz na zakupy tak dla relaksu wtedy możesz sobie pooglądać każdy produkt i zastanowić się nad jego przydatnością w Twoim domu.

Oszczędzaj pieniądze

Nie daj się skusić promocjom - zawsze chwilę poświęć na przeanalizowanie ceny. Porównuj wielkość opakowania z ceną. Bierz pod uwagę potrzebną Ci ilość produktu - jeśli kupisz duży koncentrat pomidorowy, a wiesz, że pomidorowa w Waszej kuchni to rzadkość może się okazać, że ponad połowę produktu będziesz musiał wyrzucić - w takiej sytuacji kup mniejsze opakowanie. W przypadku produktów sypkich o długim terminie ważności - możesz kupić ich więcej jeśli trafiła Ci się okazja cenowa.

Czytaj także: Jak robić zakupy?

W przypadku sprzętu AGD czy innego wyposażenia domu - skorzystaj z pomocy portali porównujących ceny. W dużych sieciach sprzedających tego typu sprzęt zawsze podejmuj próbę negocjowanie ceny - może być to wydłużona gwarancja w tej samej cenie, dodatkowy element, czy po prostu obniżka ceny.