Becikowe nie dla każdej mamy

Becikowe - mama z dziekiem fot. Panthermedia
Od tego roku nie każda mama otrzyma 1000 zł na dziecko. Ma do tego prawo tylko ta, która przedstawi odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
/ 27.08.2012 09:32
Becikowe - mama z dziekiem fot. Panthermedia
Poprzednio wystarczyło, że przedstawiłaś pismo podpisane przez lekarza czy położną, że zgłosiłaś się na wizytę. Od tego roku, jeśli chcesz dostać becikowe, musisz złożyć zaświadczenie, że byłaś u ginekologa nie później niż w 10. tygodniu ciąży.

To nie wszystko. Dokument powinien też zawierać poświadczenie, że co trzy miesiące poddawałaś się przynajmniej jednemu z obowiązkowych badań (m.in. krwi, moczu). Musi on również zawierać daty tych badań.

Uwaga!
Obowiązują zaświadczenia zgodne ze wzorem formularza określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia. Jest on dostępny w internecie (załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży – Dz.U. 10.183.1234).

Nie tylko ginekolog

Jeśli nie masz poświadczenia od ginekologa, może ci je wystawić inny lekarz. Wystarczy, że okażesz mu swoją kartę przebiegu ciąży i wyniki badań ciążowych. Honorowane są też zaświadczenia od lekarzy prywatnych.

Uwaga!
Jeżeli w czasie ciąży byłaś za granicą i tam chodziłaś do lekarza, także masz prawo do becikowego. Musisz tylko przedstawić przetłumaczoną na język polski dokumentację medyczną. Lekarz w kraju wystawi ci na tej postawie stosowne pismo.

Wymagane dokumenty

Wniosek o wypłatę becikowego składasz w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (to zależy, kto wypłaca to świadczenie tam, gdzie mieszkasz). Trzeba do niego dołączyć:
  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • ksero twojego dowody osobistego,
  • oświadczenie, że na to dziecko nie pobrano becikowego,
  • zaświadczenie lekarskie.
Świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Warto wiedzieć.
Od 2013 r. planowane jest wprowadzenie kryterium dochodowego dla rodzin ubiegających się o becikowe – dochód nie będzie mógł przekraczać 1922 zł netto na osobę.