Facebook
poradnik-domowy

Jak hodować powojniki?

Jak hodować powojniki?
fot. Fotolia

Woda i nawozy dla powojników


Powojniki podlewamy w miarę potrzeby, raczej rzadziej, ale za to obficie, by mogły dobrze się napić. Od drugiego roku po posadzeniu trzeba rośliny dokarmiać, najlepiej preparatami o spowolnionym działaniu. Po raz pierwszy nawóz dostarczamy wczesną wiosną, zanim powojnik wypuści pąki kwiatowe. Zasilanie warto powtórzyć latem. Nawozy organiczne (np. kompost) stosujemy stale, aż do jesieni – dzięki temu zapasy substancji pokarmowych pozostaną w glebie do kolejnej wiosny. Uwaga! Nawóz podajemy tylko na wilgotną glebę.

Co warto wiedzieć o powojnikach?

  • Bez konkurencji. Jeśli chcesz posadzić wokół powojników inne rośliny zachowaj przynajmniej 30 cm odstępu od drobnych bylin i ok. 1 m od drzew, które mogłyby je zdominować, odbierać wodę oraz substancje odżywcze.
  • Ze sprawdzonych źródeł. Kupuj rośliny w dobrych centrach ogrodniczych lub szkółkach. Da ci to gwarancję, że pnącza są zdrowe. Wybieraj takie, które mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, są rozkrzewione tzn. mają u podstawy 2–3 pędy. Powinny być podwiązane do podpór (zmniejsza to ryzyko ich połamania) oraz oznakowane etykietą z nazwą gatunku lub odmiany i opatrzone informacją o pielęgnacji.
  • Cięcie. Zależy od gatunku. Powojniki kwitnące wiosną (na pędach zeszłorocznych) ścinaj 70–100 cm nad ziemią, a kwitnące wczesnym latem na nowych przyrostach – na wysokości około 30 cm. Jeśli nie jesteś pewna, do której grupy należy dany okaz, tnij go wyżej (na wysokości 70 cm).
  • Uwaga! Trują! Toksyczny jest sok, liście, kwiaty i owoce. Trzeba więc przestrzec dzieci, by nie brały do buzi żadnego fragmentu rośliny.
  • Podpórka dla powojników nie musi być bardzo mocno, bo rośliny nie są ciężkie, a jesienią i tak się je przycina.

Jakie powojniki wybrać?

Allanah Ma ciemnoszkarłatne aksamitne kwiaty. Kwitnie od lipca do października.
Piilu Silna, odporna odmiana. Kwitnie dwa razy, najpierw w czerwcu i lipcu, potem ponownie we wrześniu. Wyrasta na wysokość ok. 1,5 m.
Fruticosa Niewysoki powojnik. Osiąga 1-1,2 m. Oryginalne kwiaty przepięknie pachną. Kwitnie od lipca do października. Odmiana ta nadaje się na balkon.
Oceń 5,00 / 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
W ostatnim numerzeW najnowszym numerze
poradnik-domowy
separator
facebook
poradnik-domowy